از کتابخوانی با کودکان تا بلندخوانی برای مادران

برنامه «با من بخوان» برنامه‌های تازه خود را در کتابخانه کودک‌محور مرکز توانمندسازی آوای ماندگار در منطقه دروازه‌غار تهران برای سه گروه مخاطبان کودک، نوجوان و بزرگسال آغاز کرد.

از دی‌ماه ۱۳۹۷ «با من بخوان» با هدف فعال‌تر کردن هر چه‌ بیشتر کتابخانه این مرکز برای جذب کودکان بیشتر به کتابخانه و همچنین جلب مشارکت مادران و خانواده‌ها، با همکاری مسئولان آوای ماندگار برنامه‌هایی تازه به اجرا درآورده است. بر این اساس، روزهای پنجشنبه، داوطلب‌هایی آموزش‌دیده از سوی «با من بخوان» به کتابخانه آوای ماندگار اعزام می‌شوند تا زیر نظر کارشناس «با من بخوان» در کتابخانه آوای ماندگار، به برگزاری نشست‌های بلندخوانی برای گروه‌های سنی گوناگون کودکان و نوجوانان و انجام فعالیت‌های در پیوند با کتاب بپردازند.

کتابخوانی و انجام فعالیت‌های در پیوند با کتاب همراه با کودکان و نوجوانان

نخستین دور این نشست، در تاریخ پنجشنبه ۱۳ دی‌ماه ۱۳۹۷ برای دو گروه سنی کودک و نوجوان برگزار شد و مژگان آقایی، همیار «با من بخوان» برای دو گروه از کودکان و نوجوانان (پایه‌های اول دبستان تا ششم) در محل کتابخانه بلندخوانی کرد. کتاب «المر» برای ۲۰ کودک از پیش‌دبستان تا سوم دبستان بلندخوانی و برای ۱۶ کوک و نوجوان از پایه‌های چهارم تا ششم، کتاب «قورباغه و غریبه» خوانده شد.

از کتابخوانی با کودکان تا بلندخوانی برای مادران

برگزاری نشست‌های بلندخوانی برای زنان و مادران

برای جذب هر چه‌بیشتر کودکان محله دروازه‌غار تهران به کتابخانه مرکز آوای ماندگار، فصل زمستان، برنامه‌های تازه‌ای در پیش گرفته‌ایم.
برنامه‌هایی که حالا نه فقط کودکان و نوجوانان را عاشق کتابخانه کرده است و برای یک دقیقه ماندن در کتابخانه با مادرها چانه می‌زنند، بلکه مادرها را هم کم‌کم عاشق کتاب خواندن کرده‌ است.

اکنون، یک روز در هفته، کتاب خواندن برای مادرهایی که در مرکز توان‌مندسازی آوای ماندگار مشغول به کار هستند، برنامه همیشگی کتابخانه شده است.

این نشست با طرح این پرسش که چرا باید کتاب خواند و به عبارت دیگر فواید کتابخوانی چیست آغاز شد و پس از کمی گفت‌وگو بلندخوانی داستان «یکی دارد گریه می‌کند» از کتاب «جادوگر بیکار» اجرا شد. این کتاب داستان‌هایی کوتاه با سه پایان متفاوت دارد و زمینه خوبی برای بحث، گفت‌وگو و تبادل‌نظر فراهم می‌کند.

 

برگزاری کارگاه‌های مادر و نوزاد در آینده‌ای نزدیک

برنامه «با من بخوان» می‌کوشد در آینده، با پشتیبانی نیکوکاران، به اجرای سلسله کارگاه‌های خواندن با نوزاد و نوپا و برگزاری کارگاه‌های مادر و کودک برای مادرانی بپردازد که در آوای ماندگار مشغول به کار هستند یا به این مرکز مراجعه می‌کنند، تا از این راه، به گسترش برنامه در میان خانواده‌ها کمک کند که منجر به ارتباط هر چه بیشتر مرکز با خانواده‌ها و درنتیجه مقابله با بحران‌ها و معضلات آنان خواهد شد.

 

از کتابخوانی با کودکان تا بلندخوانی برای مادران

از اجرای «با من بخوان» در مرکز توانمندسازی آوای ماندگار چه می‌دانید

مرکز توانمندسازی آوای ماندگار در منطقه مولوی – دروازه غار تهران واقع که با هدف تغییر شرایط کودکان و مادران تاسیس شده است. این مرکز تلاش دارد با سوادآموزی، آموزش و ارتقای مهارت‌های مادران، دختران و زنان سرپرست خانوار برای کار و کسب درآمد و توانمندسازی آنان با مهارت‌های اجتماعی لازم، آنان را در رویارویی با مشکلات خانه و اجتماع یاری کند. برنامه‌ «با من بخوان» از اردیبهشت ۹۳ همکاری خود را با این مرکز آغاز کرده است.

با توجه به شرایط بحرانی این محله از تهران که درگیر آسیب‌های اجتماعی زیادی است، مرکز آوای ماندگار و برنامه «با من بخوان» با هدف کاهش اثرات این آسیب‌ها بر کودکان و نوجوانان برنامه‌های گوناگونی را در این مرکز اجرا می‌کنند.

سال گذشته، بنا به درخواست هیئت مدیره آوای ماندگار، کارشناسان «با من بخوان» با پشتیبانی مالی محمود مصطفی‌زاده، مدیرعامل شرکت ناودیس‌راه، یک کتابخانه کودک‌محور در این مرکز راه‌اندازی کردند. این کتابخانه اکنون با رعایت استانداردهای یک کتابخانه کودک‌محور، فضاسازی زیبا و با بیش از به ۱۱۰۰ جلد کتاب، در دو شیفت محل آموزش کودکان پیش‌دبستان است. مربیان آموزش‌دیده این مرکز به اجرای برنامه برای این گروه سنی می‌پردازند و آموزش‌های خود را در مقطع پیش‌دبستان بر اساس رویکرد آموزش خلاق سواد پایه و در پیوند با ادبیات کودکان پیش می‌برند. این کتابخانه برای کودکان خانواده‌های کم‌برخوردار در معرض خطر دروازه غار پناهگاهی امن و زیبا است تا در آرامش برایشان کتاب خوانده شود و با هم‌دیگر نیز کتاب بخوانند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *