,

کودکان و عروسک‌ها مهمان کارخانه‌ی سازورسازه‌ آذرستان

آخرین‌ جمعه بهار ۱۳۹۸ در کارخانه سازورسازه‌ آذرستان مانند جمعه‌های دیگر نبود. در این روز به دعوت کتابخانه‌ی کارخانه و مدیران شرکت سازورسازه آذرستان، گروه موزه‌ سیار عروسک‌ به سرپرستی آقای امیر سهرابی به این کارخانه آمدند. حضور عروسک‌ها، کودکان و خانواده‌های کارگران و کارکنان، به محیط کارخانه حال و هوای دیگری بخشیده بود.

امیر سهرابی، که پیش از این موزه‌ی اسباب‌بازی و عروسک شهر کاشان را راه‌اندازی کرده، طراح و مدیر موزه سیار است. هدف از این موزه سیار ارائه خدمات به اقشاری است که در سبد فرهنگی آن‌ها، بازدید از موزه جایی ندارد. از نظر این گروه یکی از راه‌ها برای جذب این افراد آن است که به جای حضور افراد در موزه، موزه را به محل آن‌ها ببریم.

به این ترتیب در روز ۳۱ خرداد ۱۳۹۸، حدود ۵۰ کودک به همراه والدین‌شان در این برنامه و جشن عروسک‌ها شرکت کردند. در ابتدای برنامه نمایشی از «مبارک» اجرا شد، سپس حاضران با تاریخچه و داستان عروسک‌های ایرانی و کاربرد آن‌ها و بازی‌های سنتی کودکان در قدیم آشنا شدند. در ادامه کودکان بازی نخ و دکمه را انجام دادند و عروسک‌ نخودی را ساختند و با آن بازی کردند.

در پایان عروسک «تکم‌چی» به محوطه‌ی کارخانه آمد و با خواندن شعرهای سنتی شور و شوقی در میان کودکان برپا کرد.

در این روز نمایشگاهی از فعالیت‌های در پیوند با کتاب، نقاشی‌ها و کاردستی‌های کودکانِ کارگران و کارکنان کارخانه نیز در کتابخانه برپا بود که والدین و کودکان می‌توانستند از آن بازدید کنند. از یکی از کودکان شرکت‌کننده در این نمایشگاه نیز تقدیر شد.

کارخانه شرکت سازور سازه آذرستان در اتوبان تهران- قم واقع است. از پاییز ۱۳۹۳ موسسه‌ی پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان با پشتیبانی مالی این شرکت، برنامه‌ی «با من بخوان» را برای خانواده کارگران و کارکنان این کارخانه به اجرا درآورده است. این تجربه یکی از تجربه‌های متفاوت «با من بخوان» است که در آن خانواده‌ها به طور مستقیم درگیر برنامه‌های کتابخوانی هستند. اکنون در این کارخانه، کتابخانه‌ای با کتاب‌های باکیفیت ویژه کودکان، نوجوانان و والدین آن‌ها بنا نهاده شده است که همه‌ی کارگران و کارمندان می‌توانند با مراجعه به این کتابخانه با راهنمایی کتابداران و کارشناسان، کتاب‌های مورد نیاز فرزندان خود را انتخاب و به امانت ببرند. برنامه‌ی «با من بخوان» با پشتیبانی مدیران این کارخانه، می‌کوشد با برگزاری انواع برنامه‌های فرهنگی کودکان و خانواده‌های کارگری این کارخانه را به کتاب و کتابخوانی علاقه‌مند کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *