موقعیت جغرافیایی: تهران، میدان بهمن
گروه سنی کودکان: پیش‌دبستان تا ششم دبستان
تعداد کودکان: ۶۰ نوزاد
تعداد مربیان: ۱۵همیار و یک روانشناس شیرخوارگاه
تاریخ آغاز:پاییز ۹۶
در حال اجرا

مجتمع خدمات بهزیستی و شیرخوارگاه رقیه، زیرمجموعه‌ی اداره‌ بهزیستی شمیرانات استان تهران است. این محل، مکانی برای نگهداری کودکان بی‌سرپرست و بدسرپرست صفر تا شش سال دختر و پسر است.

با پیگیری پیوسته خانم صادقی از کارشناسان برنامه‌ی «با من بخوان» و استقبال مسئولان این مرکز از اواخر پاییز ۹۶ برنامه‌ی «با من بخوان» کار خود را در این شیرخوارگاه با پشتیبانی مالی آقای مهندس محمود باویلی و صندوق توان‌مندسازی کودکان کار و محروم وابسته به موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان آغازکرده است.

«با من بخوان» در شیرخوارگاه رقیه اهداف زیر را دنبال می‌کند:

  • توجه به یادگیری و رشد کودکان بی‌سرپرست و برطرف کردن کمبود‌ها و نیازهای اساسی آنان در زمینه تقویت مهارت‌های شنیداری و گفتاری، شناختی و عاطفی از همان ماه‌های آغازین تولد
  • استفاده از ادبیات کودکان متناسب با این گروه سنی در جهت کمک به روند رشد زبانی، اجتماعی و عاطفی این کودکان
  • آموزش مربیان و همیاران شیرخوارگاه در جهت درک نیازهای ویژه این نوزادان و نوپایان و فراتر رفتن از مراقبت‌های اولیه و تلاش برای ایجاد فضایی پربارتر برای کودکان بی‌سرپرست
  • برقراری رابطه عاطفی از طریق کتاب و کتاب‌خوانی و گفت‌و‌گو با این نوزادان

از زمان آغاز برنامه در شیرخوارگاه رقیه، یکی از کارشناسان موسسه پیوسته هفته‌ای یک روز در این شیرخوارگاه حاضر می‌شود و چند ساعت را به کتابخوانی با نوزادان و نوپایان اختصاص می‌دهد. این ساعات همچنین کارگاهی عملی برای همیاران شیرخوارگاه حاضر در بخش محسوب می‌شود.

در دی ماه ۱۳۹۶ در مجموع ۵ نشست کارگاهی‌ برای آموزش ۱۵ نفر از همیاران و مربیان این مرکز با محوریت کتاب «خواندن با نوزاد و نوپا» برگزار شد تا آنان را با شیوه‌های خواندن با نوزادان و اهمیت و اهداف آن آشنا کند. این کتاب راهنمایی است کاربردی که به زبان ساده اما علمی نشان می‌دهد که چگونه می‌توان با داشتن برنامه‌ی بلندخوانی روزانه، از دوره نوزادی و نوپایی، از رشد همه‌جانبه کودکان در زندگی آینده پشتیبانی کرد. پس از این کارگاه‌ها کارشناس برنامه در هر جلسه حضور در شیرخوارگاه به راهنمایی همیاران و برطرف کردن اشکال‌ها و پاسخ به سوالات آن‌ها پرداخته است.

تاکنون ۱۳۶ جلد کتاب به این مرکز ارسال شده است که علاوه بر کتاب‌های گروه سنی نوزاد و نوپا تعدادی از این کتاب‌ها، قابل استفاده برای کودکان گروه سنی ۳-۶ سال، و ۷-۹ سال این مرکز نیز هست.

This post is also available in: انگلیسی