موقعیت مکانی: استان سیستان و بلوچستان، شهرستان کنارک، شهر زرآباد
تاریخ آغاز به کار:  ۱۳۹۶

در پی اجرای برنامه با من بخوان در سال تحصیلی ۱۳۹۵-۹۶ در شهرستان زرآباد، در دبستان عمار ( شیفت پسرانه)/دبستان نیایش (شیفت دخترانه) کتابخانه کودک‌محور «با من بخوان» راه‌اندازی شد. با راه‌اندازی این کتابخانه، دانش‌آموزان تحت پوشش با من بخوان در این روستا توانستند از کتاب‌های باکیفیت در طول سال تحصیلی بهره ببرند و پایداری برنامه در منطقه تضمین بشود.

کتابخانه‌ی دبستان عمار، شهریور ۹۶، در شهرستان کنارک راه‌اندازی شد. این کتابخانه، دارای ۸۴۷ جلد کتاب است و حدود ۳۰۰ نفر دانش‌آموز عضو آن هستند. البته، تعدادی از جوانان بالای بیست سال نیز به این کتابخانه مراجعه می‌کنند. دو مدرسه فرهنگ سیملی و راه دانش شهر زرآباد، از کتابخانه استفاده می‌کنند و در پی آن هستند که مدارس راهنمایی و دبیرستان‌های دخترانه را نیز جذب این کتابخانه کنند.

در فضاسازی این کتابخانه، از تصاویر کتاب «دویدم و دویدم» استفاده شده است. همچنین، به دلیل کمبود قفسه‌های کتابخانه‌ای با استفاده از سبدهای میوه‌ی بازیافتی فضای برای قرار دادن کتاب‌ها فراهم شده است.

تاکنون، در جهت آشنایی با برنامه‌ی «با من بخوان» و اهداف آن، با معلمان، در این کتابخانه نشست‌هایی برگزار شده که شامل آموزش شیوه‌های بلندخوانی و آشنایی با کتاب‌های باکیفیت بوده است. همچنین، از آن‌ها خواسته شده در جهت ارتقای کیفیت هر چه بیشتر در برگزاری این طرح، همکاری‌های لازم را به عمل آورند. به گفته‌ی مسئول این کتابخانه، بلندخوانی هفتگی و فعالیت‌های پس از آن، به عهده‌ی معلمان هر کلاس گذاشته شده است.

در بهمن ۱۳۹۸، پس از وقوع سیل در استان سیستان و بلوچستان، کارشناس با من بخوان در بازدیدی که از منطقه داشتند، از این مدرسه و کتابخانه نیز بازدید کردند.

This post is also available in: انگلیسی