موقعیت مکانی: استان لرستان، شهرستان دورود
مسئول کتابخانه: گلنار مهرزاده
تاریخ آغاز به کار: فروردین ۱۴۰۰
پشتیبان: انجمن با من بخوان در آلمان/ صندوق موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان

کتابخانه مهر آفاق در منطقه‌ی ناصرالدین شهرستان دورود، پس از بررسی کارشناسان «با من بخوان»، در فروردین ماه سال ۱۴۰۰ با ارسال نزدیک به ۳۵۰ عنوان (۷۰۰ جلد) کتاب باکیفیت و تجهیزات مورد نیاز برای فضاسازی کتابخانه آغاز به کار کرد.

مهدکودک مهر آفاق که از سال ۱۳۹۸ در پروژه‌ی سواد پایه «با من بخوان» حضور دارد و زیر پوشش برنامه قرار گرفته است، اتاقی از فضای مهد را برای راه‌اندازی این کتابخانه در اختیار «با من بخوان» قرار داد و با هم‌کاری و مشارکت بالای مدیر و مربیان این مرکز، کتابخانه مهر آفاق در اواخر اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ آماده‌ی حضور کودکان شد

این کتابخانه، علاوه بر این‌که پذیرای کودکان و دانش‌آموزان مهدکودک مهر آفاق است، به تمامی کودکان و نوجوانان محله نیز خدمات می‌دهد. کودکان و نوجوانان منطقه‌ی ناصرالدین می‌توانند از فضا و منابع آن استفاده و برای شرکت در نشست‌های بلندخوانی و امانت‌گیری کتاب به این کتابخانه مراجعه کنند.

با توجه به این‌که مهدکودک مهر آفاق یکی از مهدکودک‌های حاضر در برنامه «خواندن با خانواده» در استان لرستان است، کتابخانه‌ی این مرکز فرصت خوبی را برای خانواده‌ها ایجاد کرده تا با کتاب‌های بیش‌تری در ارتباط باشند. این کتابخانه با برگزاری نشست‌هایی کوشیده است که مادران را با اهمیت کتابخوانی برای کودکان آشنا کند.

کتابخانه مهرآفاق در جذب همیاران نوجوان نیز موفق بوده است و چند نوجوان علاقه‌مند به ترویج کتابخوانی، با در اختیار داشتن کتابخانه‌های پارچه‌ای دیواری، کتاب‌ها را از کتابخانه امانت گرفته و به محله‌ی خود می‌برند به کودکان دورتر از کتابخانه کتاب می‌دهند یا برای‌شان کتاب می‌خوانند.

با توجه به استقبال کودکان از کتاب‌ها‌ و نشست‌های کتابخوانی، هرساله برای این‌ کتابخانه کتاب‌های جدیدی ارسال می‌شود. به این ترتیب علاوه‌ی بر کتاب‌های اولیه تاکنون نزدیک به ۶۰۰ جلد کتاب برای این کتابخانه فرستاده شده است.

دو مربی-کتابدار این مهد و کتابخانه تا کنون در کارگاه‌های «آشنایی با ادبیات کودک و کتاب‌های تصویری»، «بلندخوانی، شیوه‌ها و کارکردها»، «نمایش در پیوند با بلندخوانی» «کتابداری کودک: استانداردها و راهکارها» «آواورزی و الفباورزی»، «شمارورزی با لولوپی» و «آشنایی با سواد شکوفایی» شرکت کرده‌اند.

نمونه فعالیت‌های کتابخانه مهرآفاق