موقعیت مکانی: استان لرستان، کوهدشت،‌ منطقه طرهان، ‌روستای چاهشوره
ت
عداد اعضا: ۵۰
کتابدار: سمیه کوشکی
تاریخ آغاز به کار: بهمن ۱۴۰۰
پشتیبان: «موسسه فرزانگان پیشگام»

در پاییز ۱۴۰۰، خانم شهره‌ کوشکی از مروجان با سابقه‌ی «با من بخوان» در استان لرستان و کتابدار کتابخانه‌ی «با من بخوان» در خرم‌آباد، از عدم دسترسی کودکان منطقه‌ی طرهان به امکانات فرهنگی، کتاب‌ باکیفیت و کتابخانه‌های کودک‌محور خبر داد و به کارشناسان «با من بخوان» پیشنهاد کرد که در دبستان آزادگان روستای «چاهشوره» که مدیران آن علاقه‌‌مند به همکاری با برنامه‌ هستند کتابخانه‌‌ی کوچکی تاسیس شود.
روستای چاهشوره از هرگونه امکانات فرهنگی محروم است. خود این روستا حدود ۱۰۰۰ نفر جمعیت دارد. اما علاوه بر این روستا، چهار روستای پیرامون نیز امکان استفاده از این کتابخانه را خواهند داشت. مجموع جمعیت این روستاها حدود ۳۰۰۰ نفر است.
به این ترتیب پس از ارزیابی‌های شرایط و ظرفیت‌ها توسط کمیته‌ی کتابخانه‌های «با من بخوان» و عقد تفاهم‌نامه‌ای با مدیران این دبستان، کار راه‌اندازی این کتابخانه آغاز شد.
خانم کوشکی با شور و شوق همیشگی خود و با همراهیِ یاوران محلی و مدیران دبستان آزادگان اقدام به آماده‌سازی اتاق‌های در نظرگرفته شده کرد تا فضای برای ارسال کتاب و منابع کتابخانه‌ای مهیا شود. مکان این کتابخانه، اتاقی به ابعاد حدود ۱۵ متر در دبستان روستاست که در مسیر جاده‌ی روستای «تنگ‌کبود» نیز قرار دارد.
در هفته‌ی نخست دی ماه ۱۴۰۰ برای این کتابخانه‌ نزدیک ۹۰۰ جلد کتاب باکیفیت به همراه دستنامه‌های راهنما و برگه‌های فعالیت در پیوند با کتاب ارسال شد و پس از سامان‌دهی و طبقه‌بندی براساس اصول کتابخانه‌های کودک‌محور «با من بخوان» در قفسه‌ها جای گرفت.
خانم سمیه کوشکی، یکی از مربیان و آموزگاران جوان علاقه‌مند این مدرسه، اعلام آمادگی کرده است که به عنوان کتابدار مسئولیت این کتابخانه را برعهده بگیرد. این کتابدار در دی و بهمن ۱۴۰۰ در دوره‌های آموزشی آنلاین «آموزش کتابداری کودک» و «آشنایی با ادبیات کودک و بلندخوانی» در سامانه‌ی آموزک شرکت کرده ‌است.
روز دوم بهمن ماه، هم‌زمان با آغاز هفته‌ی بلندخوانی، ‌این کتابخانه‌ در مراسمی با حضور شماری از مسئولان منطقه از جمله بخش‌دار و رئیس اداره‌ی آموزش و پرورش منطقه طرهان، جمعی از فرهنگیان، والدین و دانش‌آموزان گشایش یافت.

This post is also available in: انگلیسی