موقعیت مکانی: استان لرستان، کوهدشت،‌ منطقه طرهان، ‌روستای گراب
کتابدار: زهرا بدری
 تاریخ آغاز به کار: بهمن ۱۴۰۰
پشتیبان: خانم دکتر طاهری

 

در پاییز ۱۴۰۰، خانم شهره‌ کوشکی از مروجان با سابقه‌ی «با من بخوان» در استان لرستان و کتابدار کتابخانه‌ی «با من بخوان» در خرم‌آباد، از عدم دسترسی کودکان منطقه‌ی طرهان به امکانات فرهنگی، کتاب‌ باکیفیت و کتابخانه‌های کودک‌محور خبر داد و به کارشناسان «با من بخوان» پیشنهاد کرد که در کانون فرهنگی تربیتی هدایت طرهان (وابسته به آموزش و پرورش) واقع در شهر گراب که مدیران آن علاقه‌‌مند به همکاری با برنامه‌ هستند کتابخانه‌‌ی کوچکی تاسیس شود.

تنها مرکز فرهنگی شهر گراب همین کانون هدایت است که متاسفانه کتاب‌های موجود در آن کتاب‌های بی‌کیفت و نامناسب برای کودکان بودند. خود این شهر بیش از ۳۰۰۰ نفر جمعیت دارد و چون شهر مرکزی منطقه‌ی کوهستانی طرهان است روستاهای پیرامون آن نیز امکان استفاده از کتابخانه را خواهند داشت.

به این ترتیب پس از ارزیابی‌های شرایط و ظرفیت‌ها توسط کمیته‌ی کتابخانه‌های «با من بخوان» و عقد تفاهم‌نامه‌ای با مدیران این کانون، کار راه‌اندازی این کتابخانه آغاز شد. خانم کوشکی با شور و شوق همیشگی خود و با همراهیِ یاوران محلی و مدیران دبستان آزادگان اقدام به آماده‌سازی اتاق‌های در نظرگرفته شده کرد تا فضای  برای ارسال کتاب و منابع کتابخانه‌ای مهیا شود. مکان این کتابخانه، اتاقی به ابعاد حدود ۱۵ متر در کانون فرهنگی تربیتی هدایت است

در هفته‌ی نخست دی ماه ۱۴۰۰ برای این کتابخانه‌ نزدیک ۹۰۰ جلد کتاب باکیفیت به همراه دستنامه‌های راهنما و برگه‌های فعالیت در پیوند با کتاب ارسال شد و پس از سامان‌دهی و طبقه‌بندی براساس اصول کتابخانه‌های کودک‌محور «با من بخوان» در قفسه‌ها جای گرفت.

این کتابخانه با توجه به فعال نبودن کانون فرهنگی طرهان پس از ارزیابی‌ها، از اسفند ۱۴۰۱ به یکی از روستاهای منطقه‌، به نام روستای دم‌روستان منطقل شده است.

This post is also available in: انگلیسی