منطقه جرافیایی: شهر اصفهان، حصه.
گروه سنی کودکان: پیش دبستان، دبستان، نوزاد و نوپا
تعداد کودکان:  ۲۶۰
تعداد مربیان : ۱۲
تاریخ آغاز : ۱۳۹۰
تاریخ پایان: تابستان ۱۳۹۶

پیشینه‌ی اجرای برنامه «با من بخوان» در منطقه حصه اصفهان به سال ۹۰ باز می‌گردد. این برنامه در سال ۹۰ به مدت یک سال در محله اجرا شد، اما به سبب نداشتن مکان تعطیل شد. سپس در سال ۹۲ انجمن دوستداران کتاب کودک اصفهان دفتری در محله‌ی حصه تأسیس کرد و تابستان ۹۲ پس از آموزش ۱۲ مربی و نام‌نویسی از ۱۳۴ کودک برنامه «با من بخوان» را در این منطقه محروم آغاز کرد.برگزاری نشست‌های هفتگی برای آموزش قصه‌گویی برای حدود ۳۰ مادر و تاسیس کتابخانه‌ای کوچک از دستاوردهای این مرکز بوده است. در تابستان ۹۴ نیز ۶۰ کودک در سه کلاس از نشست‌های بلندخوانی و فعالیت‌های در پیوند با آن در این مرکز بهره‌مند شده‌اند.

شرح کامل

محله‌ی حصه، در حاشیه شمال شرقی اصفهان قرار دارد انجمن دوستداران کتاب کودک اصفهان در سال ۹۰ برنامه «با من بخوان» را برای کودکان این محله در خانه یکی از اهالی آغاز کرد.

در ابتدا یک گروه ۴۰ نفری از مادران و یک کلاس ۳۰ نفری کتابخوانی برای کودکان ۶ تا ۱۲ برگزار می‌شد که با وجود دستاوردهای بسیار مثبتی که برای مخاطبان به همراه داشت، پس از یک سال به دلیل نبود جا، نشست‌ها تعطیل شد.

در سال ۹۲ انجمن دوستداران ادبیان کودکان و نوجوانان (خرد سپاهان) با تاسیس دفتری در محله‌ی حصه، برنامه «با من بخوان» را از نو آغاز کرد. یکی از مهم‌ترین گام‌های انجمن در دور جدید برگزاری کارگاه‌های آموزشی برای مربیان بود. در این کارگاه‌ها مربیان با شیوه‌های بلندخوانی، اداره‌ی نشست‌های کتابخوانی، فعالیت‌های پیش و پس از بلندخوانی، آموزش خلاق کودک محور، آموزش ارزش‌های زندگی همراه با کتابخوانی و کار با کتاب فارسی آموز آشنا شدند.

در مجموع تاکنون انجمن برای این محله ۱۲ مربی را آموزش داده و در سال ۹۳-۹۴ برای ۱۳۴ کودک هفته‌ای دوبار نشست‌های کتابخوانی برگزار شده است. از دستاوردهای این برنامه رشد مهارت‌های زبانی، شناختی و اجتماعی در کودکان این موسسه بوده است. کودکان این محله اکنون اعتماد به نفس بیشتری پیدا کردند، با هم‌سالان خود رفتاری خوب و دوستانه داشتند، در کارهای گروهی مشارکت بیشتری می‌کردند و پیشرفت آن‌ها در موفقیت‌های درسی نیز قابل ملاحظه بود. از فعالیت‌های دیگر دیگر انجمن در حصه برگزاری دوره‌های آموزش قصه‌گویی برای مادران به شکل هفتگی بود. کتابخانه‌ی کوچکی در این مرکز برپا شد که مادران و کودکان می‌توانستند کتاب به امانت بگیرند.

همچنین از خرداد ماه سال ۱۳۹۴ برنامه خواندن با نوزاد و نوپا در محله حصه‌ی اصفهان آغاز به کار کرد. در این برنامه که با همکاری انجمن دوستداران کتاب کودک اصفهان اجرا می‌شود، تا کنون دو گروه از مادران شرکت داشته‌اند. مادران شرکت‌کننده با پشتیبانی مالی شماری از نیکوکاران اصفهانی کیسه‌هایی‌ کتاب برنامه خواندن با نوزاد و نوپا را دریافت می‌کنند و در نشست‌های آموزشی می‌آموزند که چگونه از محتوای این کیسه‌ها به بهترین شکل به سود نوزادان و نوپایان خود بهره گیرند و از این راه رشد همه‌جانبه‌ی فرزندان‌شان را پشتیبانی و آن‌ها را با لذت خواندن آشنا کنند.

در تابستان ۱۳۹۴ نیز در مجموع ۶۰ کودک در نشست‌های کتابخوانی مرکز حصه شرکت کردند.

در آبان ماه ۱۳۹۵، ماریت تورن‌کویست تصویرگر سوئدی-هلندی که برای شرکت در نخستین همایش «با من بخوان» به ایران سفر کرده بود، به دعوت انجمن دوستداران ادبیات کودک و نوجوان اصفهان (خرد سپاهان)به اصفهان سفر کرد و کارگاه‌هایی را برای کودکان منطقه‌ی حصه برگزار کرد. گروهی ۲۰ نفره از کودکان در این کارگاه شرکت داشتند و فعالیت‌هایی را در پیوند با کتاب «پرنده قرمز» انجام دادند. ماریت تورن‌کویست که از علاقه و تسلط این کودکان بر کتاب شگفت‌زده شده بود، پس از کشیدن تصویری از آنا (یکی از شخصیت‌های کتاب) و کشیدن پرنده‌هایی به شکل‌های گوناگون برای کودکان، از هر یک از آنان خواست پرنده‌ی قرمز رویایی خود را به تصویر بکشند. سپس هر یک از این کودکان به این پرسش پاسخ گفتند که آرزو دارند این پرنده‌ی رویایی آنان را به کجا ببرد.

This post is also available in: انگلیسی