, ,

استقبال آموزگاران ایرانشهر از کارگاه‌های الفباورزی

با من بخوان

کارگاه الفباورزی- ایرانشهر- 1394 آذردر روزهای پایانی آذرماه کارشناسان طرح با من بخوان از سوی موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان راهی منطقه ایرانشهر شدند تا به آموزگاران پایه اول یاری برسانند که چگونه سواد پایه را با نوترین روش‌ها همراه با شادی و بازی و از راه ادبیات به محروم‌ترین کودکان این دیار آموزش دهند. نهضت قریشی و مونا جمشیدی، با برگزاری چندین کارگاه الفباورزی برای ۴۳۰ نفر از آموزگاران پایه اول منطقه ایرانشهر در استان سیستان و بلوچستان به چنین نیاز اساسی آموزگاران و کودکان این منطقه پاسخ گفتند.

 کارگاه‌‌های الفباورزی در شهرهای “راسک” “سرباز” و “ایرانشهر” برگزار شد، اما آموزگاران از مناطق گسترده‌تری با شوق فراوان خود را به این نشست‌ها رساندند تا در کارگاه‌های آموزشی شرکت کنند. ده‌ها آموزگار با طی مسافت‌های دور و دشواری بسیار به امید دستیابی به روش‌های تازه تر و کاراتر از  “بزمان”، “درگان” و “لاشار” در کارگاه‌ها حضور یافتند و با آموزش خلاق کودک محور، اهمیّت بیداری آواشناختی و بیداری واج‌شناختی، آواهای زنجیری و زبرزنجیری و اهداف بسته الفباورزی آشنا شدند و شیوه کار با این بسته‌ها را به شکل عملی تمرین کردند. در پایان کارگاه‌ها بسته‌های الفباورزی در دسترس آموزگاران قرار گرفت.

کارگاه الفباورزی- ایرانشهر- 1394 آذر کارگاه الفباورزی- ایرانشهر- 1394 آذر

در این کارگاه‌ها آموزشگران با من بخوان کوشیدند به پرسش‌های آموزگاران پاسخ گویند و شوق آموزش را در این آموزگاران مشتاق و علاقه‌مند به یادگیری، که از راه‌های دور برای شرکت در کارگاه آمده بودند، دو چندان کنند. آموزگاران این منطقه که شمار زیادی از آن‌ها در کلاس‌های چندپایه تدریس می‌کنند، از این کارگاه‌ها استقبال کردند و خواهان تداوم این دوره‌ها و تکرار کارگاه‌هایی از این دست شدند.

طرح با من بخوان که امسال در ایرانشهر و زابل با پشتیبانی مالی شرکت عمران آذرستان و همکاری آموزش و پرورش استان سیستان و بلوچستان اجرا می‌شود، امیدوار است بتواند از راه کتاب و ترویج خواندن با شیوه‌های خلاق، گامی در جهت توانمندسازی آموزگاران و کودکان این منطقه بردارد.

This post is also available in: انگلیسی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *