برنامه “با من بخوان” نامزد جایزه آساهی شد!

با من بخوان

شورای کتاب کودک شاخه ملی دفتر بین المللی کتاب برای نسل جوان ( آی بی بی وای) برای سال  ۲۰۱۶، از ایران، برنامه با من بخوان را که از سوی موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان طراحی و به اجرا در آمده است، نامزد جایزه جهانی آساهی در سال ۲۰۱۶ کرده است.

bmb-kh-94-4-16_0

کمیته جوایز شورای کتاب کودک که وظیفه گزینش بهترین برنامه ترویج خواندن در ایران و معرفی آن به دفتر بین المللی کتاب برای نسل جوان را بر عهده دارد، درباره دلایل انتخاب این طرح به عنوان نامزد جایزه آساهی؛ به نو آوری این برنامه و تاثیر عمیقی که در مناطق محروم به جای گذاشته است، اشاره دارد. داوران ایرانی بر این باورند که این برنامه با داشتن معیاری هایی همچون ارسال کتاب های با کیفیت برای کودکانی که در شرایط معمول دسترسی به این کتاب ها ندارند و گزینش شیوه بلند خوانی برای سهیم شدن کتاب ها با کودکان و انجام فعالیت های پس از کتابخوانی توانسته است، تغییرات قابل توجه و پایداری در رشد همه جانبه ذهنی کودکان بر جای بگذارد.

موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان نزدیک به پنج سال است که اجرای این برنامه را که دارای بنیان‌های علمی و پژوهشی است، در مناطق ایران با پیگیری و تلاش دنبال می‌کند. تاکنون برنامه “با من بخوان” با پشتیبانی جامعه یاوری فرهنگی در جنوب خراسان و سیستان و بلوچستان، همچنین با پشتیبانی افراد نیکوکار در حاشیه شهر یزد در منطقه ای محروم به نام حسن آباد مشیر، در سه منطقه محروم حاشیه شهر اصفهان: یزدآباد و ارزنان و حصه، در دو خوابگاه دختران و پسران شهر زلزله زده بم، در شماری از مهدکودک ها در منطقه زلزله زده هریس آذربایجان، در سه روستای منطقه فورگ نزدیک داراب (استان فارس)، درمنطقه کوهدشت لرستان، در چندین مرکز کودکان کار و خیابان در حاشیه شهر تهران، کودکان خردسال شیرخوارگاه آمنه در تهران، کودکان بیمار در بیمارستان محک و بیمارستان علی اصغر زاهدان، دو مرکز کودکان بی‌سرپرست در شهریار کرج، برای خانواده های کارگری شرکت ساز ور سازه آذرستان  به اجرا در آمده است . بخشی از برنامه با من بخوان مجهز کردن کتابخانه های مناطق محروم با کتاب های با کیفیت است که تاکنون ده‌ها کتابخانه از جمله در دامغان، گمیشان، روستای خواجه نفس استان گلستان و اشنویه آذربایجان غربی به این طرح پیوسته‌اند. این پروژه همچنان در حال گسترش است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *