با من بخوان

اوان در سیستان و بلوچستان - زابل- آذر 1394با آغاز سال تحصیلی شرکت عمران آذرستان اعلام کرد که آماده است تا از پیوستن  ۳۰۰ کودک پیش دبستان و دبستان در شهرستان زابل به برنامه با من بخوان پشتیبانی کند. در پی این توافق، بسته‌های کتاب و دستنامه‌های آموزگاران و برگه‌های فعالیت برای دانش‌آموزان آماده و به منطقه ارسال شد. در گام نخست بنا به سنت با من بخوان، در  روزهای ۴ و ۵ و ۶ آذرماه کارشناسان با من بخوان برای برگزاری نخستین کارگاه‌های آموزشی به سرپرستی سپیده آرمین به منطقه اعزام شدند تا کارشناسان موسسه مهتاب مقدم، سهیلا فلاح‌پور و سپیده آرمین برای ۱۸ نفر از آموزگاران، مدیران و معاونان مدارس، مربیان بهداشت و پرورشی و ۴ نفر از داوطلبان کتابخوانی پروژه شادی و امید در زاهدان کارگاه برگزار کنند.

در ابتدای ورود گروه با من بخوان به شهر زابل، کارشناسان با من بخوان از سوی مسولان آموزش و پرورش و تنی چند از دانش‌آموزان با گل مورد استقبال قرار گرفتند و با روحیه و انرژی مضاعف آماده برگزای کارگاه‌ها شدند.

روز اول این کارگاه‌ها به بسته‌های آموزش خلاق کودک‌محور، آواورزی و الف‌باورزی اختصاص داشت. در ابتدای این کارگاه پس از معرفی موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان، اهداف و روش‌های کار با بسته‌های آواورزی و الف‌باورزی توضیح داده شد.

در بخش آواورزی، آواهای زنجیری و زبرزنجیری، کار عملی صداکشی، نمونه‌خوانی با شیوه گفت‌وگویی، شعرخوانی و ریتم، انواع بازی با کارت‌ها و سایر فعالیت‌های در پیوند با آواورزی آموزش داده شد. در بخش الف‌باورزی هم مربیان با بخش‌های گوناگون این کتاب،انواع واک‌ها و شیوه‌های مختلف آموزش خلاق واک‌ها به کودک آشنا شدند و به شکل گروهی، کارت‌بازی، شعرخوانی و رانش‌های حروف را تمرین کردند. همچنین در این کارگاه توضیح کوتاهی درباره شیوه کار با کتاب آموزش خلاق ریاضی لولوپی به مربیان داده شد.

کارگاه روز دوم به شناخت ادبیات کودک، کتاب‌های با کیفیت، کتاب تصویری، عناصر داستان و شیوه‌های بلندخوانی اختصاص داشت و پس از معرفی برنامه با من بخوان و نمایش فیلم معرفی، مربیان درباره ویژگی‌های کتاب‌های با کیفیت و شیوه گزینش آن‌ها، کتاب‌های تصویری، عناصرداستان و بلندخوانی به شکل تئوری وعملی آموختند.

در ادامه روز دوم در کارگاه هنر (نمایش) در پیوند با بلندخوانی، در مورد انواع عروسک‌ها و شیوه ساخت آنها توضیح کوتاهی داده شد و قسمت‌هایی از کتاب «مرغ سرخ پاکوتاه» که برای نمایش برگزیده شده بود، بلندخوانی شد و سپس روش‌های صحنه‌سازی این کتاب، شیوه ساخت عروسک‌های دستکشی شخصیت‌های این کتاب و عروسک‌گردانی، به شکل عملی و گروهی آموزش داده شد که مورد استقبال آموزگاران و مربیان قرار گرفت.

اوان در سیستان و بلوچستان - زابل- آذر 1394 اوان در سیستان و بلوچستان - زابل- آذر 1394
در روز سوم کارگاه‌ها، آموزشگران ابتدا به صورت عملی و نیز با نمایش فیلم به تمرین و رفع اشکال بلندخوانی پرداختند. کارشناسان با من بخوان همچنین درباره‌ی ضرورت مستندسازی، گزارش‌نویسی، لزوم تهیه فیلم و عکس مناسب در “برنامه با من بخوان” و شیوه‌ی تهیه آن برای شرکت‌کنندگان توضیح دادند.

در پایان کارگاه ساخت انواع ماسک اجرا شد و مربیان به شکل عملی با نحوه ساخت انواع ماسک برای اجرای نمایش‌های در پیوند با کتاب آشنا شدند. در این روز رییس و معاون آموزش و پرورش استان زابل نیز از کارگاه دیدن کردند.

در این کارگاه‌ها از شیوه بارش فکری و انواع بازهای حرکتی، گروهی و تن‌آرامی برای ایجاد تمرکز و حس دوستی، رفع خستگی و ماندگاری مطالب در ذهن بهره گرفته شد.

موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان از مدیران شرکت عمران آذرستان که این طرح را در زابل پشتیبانی مالی کرده‌اند، قدردانی می‌کند. همچنین سپاسگزار جامعه یاوری فرهنگی و انجمن مردم‌نهاد شاه‌پری است که مذاکرات اولیه با آموزش و پرورش و هماهنگی‌های لازم برای اجرای کارگاه‌ها را به عهده داشته‌اند.

This post is also available in: انگلیسی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *