, ,

بازگشایی کتابخانه‌ی کودک‌محور خانه‌ی فرهنگ محمودآباد

با من بخوان

کتابخانه‌ی کودک محور خانه ی فرهنگ محمودآباد با پشتیبانی موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان در چارچوب برنامه با من بخوان آغاز به کار کرد.

این کتابخانه که از نیمه تیر ماه ۹۴ کار خدمات‌رسانی به کودکان و نوجوانان محله و خانواده‌های کارگری کوره‌پزخانه‌های محمود آباد را آغاز کرده است، دارای دو بخش پیش‌دبستان و دبستان است که نشست‌های گوناگون کتابخوانی و فعالیت‌های در پیوند با کتاب نیز در آن برگزار می‌شود.

kfmk3-kh-94-4-15

در کتابخانه کودک‌محور با من بخوان افزون بر وجود کتاب‌های با کیفیت به مقدار کافی برای هر دو گروه سنی، به طراحی فضا و چیدمان نیز توجه ویژه شده است. در این کتابخانه‌ها قفسه‌هایی ویژه برای کتاب‌های کودکان پیش دبستانی سفارش و ساخته شده است تا دسترس‌پذیری این گروه از کودکان به کتاب‌ها آسان‌تر شود و کودکان از جنبه دیداری از فضای کتابخانه نیز بهره بیشتری ببرند. همچنین برنامه‌ای برای نشست‌های کتابخوانی با کودکان طراحی شده است تا کتاب‌هایی که از سوی کارشناسان موسسه مشخص شده است با کودکان خوانده شود.

پس از تجهیز و برنامه‌ریزی کتابخانه، کارشناسان تاکنون چندین کارگاه کتابداری، آشنایی با ادبیات کودکان، بلندخوانی و نمایش برای مربیان و کتابداران این مرکز برگزار کرده‌اند تا مربیان در ترویج کتابخوانی و ایجاد شوق خواندن در کودکان تواناتر شوند. در کارگاه کتابداری مربیان با مفهوم کتابخانه و انواع آن، کتابخانه‌ی کودک و اهداف آن، مفهوم کتابدار و وظایف کتابدار کودک، خدمات فنی و سازماندهی کتاب‌ها، فضای کتابخانه و چیدمان آن و ویژگی‌های مخاطبان آشنا شدند. در این کارگاه‌ها افزون بر مربیان این مرکز، مربیان مرکز کودکان کار کوشا نیز شرکت داشتند.

در برنامه تابستانی امسال کتابخانه خانه فرهنگ محمودآباد، افزون بر کودکانی که تحت پوشش این مرکز هستند، ۶۶ نفر از کودکان کارگران فصلی کوره‌های آجر پزی که از شهرستان تربت حیدریه به این محل آمده‌اند نیز در برنامه‌های کتابخوانی و فعالیت‌های در پیوند شرکت خواهند کرد.

لازم به یادآوری است که هزینه تجهیز و تهیه وسایل این کتابخانه کودک محور را یکی از نیکوکاران دوستدار کودکان و موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان پرداخته است که جای دارد از کمک ایشان قدردانی شود.
kfmk-kh-94-4-15_0 kfmk2-kh-94-4-15

This post is also available in: انگلیسی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *