کارگاه یک‌روزه «آواورزی و الفباورزی» ویژه والدین و مربیان برگزار می‌شود

با من بخوان

بسته‌های آواورزی و الف‌باورزی

موسسه‌ی پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان، کارگاه یک‌روزه‌ی «آواورزی و الفباورزی» را با هدف آموزش زبان گفتار، سخن گفتن و چگونگی راندن درست واک‌ها بر زبان به کودکان برگزار می‌کند.

این کارگاه از سه بخش تشکیل شده است:

آواورزی: شامل معرفی بسته‌ی آواورزی، بیان اهداف آن، آشنایی با تعریف آوا و انواع آن و بیان شیوه‌ی کار با این بسته
الفباورزی: شامل معرفی این بسته، بیان هدف‌ها و بیان شیوه‌های پیشنهادی کار با بسته‌ی الفباورزی
آموزش ریتم: بیان چند مفهوم موسیقی به کار رفته در کتاب آواورزی و آموزش شیوه‌ی کار با شعر‌های آواورزی

مخاطبان اصلی این کارگاه را والدین، خانواده‌ها، مربیان مهدکودک‌ها، مربیان پیش‌دبستانی، آموزگاران اول دبستان و مربیان کودکان دوزبانه تشکیل می‌دهند. کارگاه «الفباورزی و آواورزی» از جمله کارگاه‌های برنامه‌ی «با من بخوان» است که در هر دوره‌ی اجرای این پروژه در مناطق مختلف کشور برگزار می‌شود.

محتواهایی که در این کارگاه به همراه ابزارهای آموزشی چون دستنامه، اسلاید و ابزارهای آموزش ریتم به شرکت‌کنندگان ارائه می‌شود، موارد زیر را شامل می‌شود:

 • کمک به کودکان در شناخت دستگاه‌های آوایی و شنوایی
 • شیوه های تقویت حس شنیداری در کودکان
 • آشنایی با توانمندی‌های گوناگون کودکان و راه‌های یادگیری آن‌ها
 • شناخت و پردازش آواها
 • آشنایی با آواهای زنجیری و زبر زنجیری
 • بیان اهمیت آموزش شعر و ریتم در رشد زبانی کودکان
 • چگونگی سخن گفتن با کودکان
 • آشنایی با روش «خواندن گفتگویی»
 • آشنایی با شیوه‌ی «آوایی-رانش»
 • بیداری زبانی چیست؟
 • در خود ماندگی زبان به چه معنا است؟
 • آشنایی با دو نوع آموزش «هم‌گرا» و «واگرا»

کارگاه آواورزی و الفباورزیبسته‌های آواورزی و الفباورزی از سوی انتشارات چیستا منتشر شده است و موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان، از این بسته‌ها با رویکرد آموزش خلاق در آموزش سواد پایه‌ی برنامه‌ی «با من بخوان»‌  استفاده می‌کند.

بسته‌ی «آواورزی با سی‌بی‌لک»، برپایه‌ی رویکرد آموزش خلاق کودک‌محور در آموزش زبان گفتار و ویژگی‌های آن به کودکان خردسال پژوهیده و فرآوری شده است. در این روش مربیان و بزرگ‌سالان با شیوی گفت‌وگویی با کودکان، کار آواشناسی پایه را انجام می‌دهند. آواشناسی، پایه‌ی آموزش زبان است.

در بسته‌ی «الفباورزی با کاکاکلاغه» آموزش زبان از روند واکنشی به روند کنش-محوری برگردانده شده است. در روند کنش محورانه، برنامه‌ی پیشرونده و سنجیده، پایه‌ی کار آموزش زبان است. توانایی‌های کودک خردسال بسیار است و گاهی خانواده‌ها زمان کافی برای کار با کودک را ندارند و گاهی نمی‌دانند چگونه این روند را بپیمایند. این بسته‌ی آموزشی در دسترس خانواده‌ها و آموزشگاه‌های پیش‌دبستانی گذاشته شده تا آن‌ها در آموزش زبان به خردسالان از روند واکنشی به سوی روند کنش‌محورانه گام بگذارند.

کارگاه یک روزه‌ی «آواورزی و الفباورزی» روز پنجشنبه ۹ دی‌ماه ۱۳۹۵ از ساعت ۸ تا ۱۴ در تهران، شهرک غرب، فاز ۶ ، ایوانک غرب، گل افشان شمالی، کوچه‌ی دوم، پلاک ۲۰، دفتر موسسه خیریه مهرگیتی برگزار می‌شود.

هزینه‌ی شرکت در این کارگاه ۹۵ هزار تومان است.

شماره کارت جهت واریز هزینه‌ی کارگاه:  ۰۳۴۸-۴۲۱۵-۹۹۱۸-۶۰۳۷ ، به نام مهدی محمدی- بانک ملی

جهت کسب اطلاعات بیشتر با می‌توانید شماره‌ی ۸۸۵۵۲۳۱۸-۲۱ تماس بگیرید.

(علاقه‌مندان به شرکت در این کارگاه‌ باید پیش از برگزاری کارگاه نام‌نویسی و مبلغ هزینه کارگاه را به حساب بالا واریز کنند و پرداخت هرینه را از طریق شماره تلفن بالا به مسئولان کارگاه اطلاع دهند.)

لینک خرید کتاب‌های آموزش خلاق: