راهنمای خواندن و فعالیت‌های کتاب «مرغ سرخ پاکوتاه»

راهنمای خواندن و فعالیت‌های کتاب «مرغ سرخ پاکوتاه»

معرفی دفترچه‌ی راهنمای خواندن کتاب «مرغ سرخ پاکوتاه»، تهیه شده در موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان

موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان در راستای پشتیبانی برنامه «با من بخوان»، دفترچه‌های راهنمای خواندن و فعالیت‌های مربوط به‌ کتاب‌های برگزیده از سوی کارشناسان موسسه و شورای کتاب کودک را تهیه کرده و در دسترس مخاطبان قرار داده است تا خانواده‌ها، مربیان، آموزگاران و کتابداران را در زمینه چگونگی سهیم شدن کتاب با کودکان راهنمایی کند.

درباره‌ی کتاب «مرغ سرخ پاکوتاه»:

سروده‌ی پروین دولت‌آبادی. تصویرگر: پرستو حقی. تهران: انتشارات موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان.

گروه سنی: ۳-۹ سال

معرفی کتاب:

مرغ سرخ پاکوتاه افسانه‌ای منظوم است. بسیاری بر این باورند که مایه‌ی این افسانه از افسانه‌ای روسی برگرفته شده و به همه‌ی جهان گسترش یافته است. در ایران این افسانه نخستین بار در سال ۱۳۴۹ از سوی پروین دولت‌آبادی شاعر نامدار کودکان به نظم درآمد و با تصویرگری آراپیک باغداساریان منتشر شد. مرغ سرخی درمزرعه به راه می‌افتد و دانه‌ای به رنگ طلا می‌یابد. او از همه‌ی جانوران مزرعه، سگ، گربه و اردک می‌خواهد که به او کمک کنند تا این دانه را بکارد. هیچ‌یک حاضر به همکاری با او نمی‌شوند. به هنگام درو باز از آن‌ها درخواست کمک می‌کند و دوباره با پاسخ‌های منفی آن‌ها روبه‌رو می‌شود. مرغ به تنهایی نان را به آسیاب می‌برد، گندم‌ها را آرد می‌کند و نان می‌پزد. هنگامی که نان آماده می‌شود، جانوران نان می‌خواهند. مرغ یادآوری می‌کند که چون به او در تهیه‌ی نان کمک نکرده‌اند، این نان تنها سهم جوجه‌هایش خواهد بود. شاعر در این منظومه گوهر هستی، کار، کوشش و همکاری را ستوده و تنبلی را نکوهش می‌کند. او در لابه لای این داستان منظوم فرآیند تهیه‌ی نان را نیز برای کودکان بازگو می‌کند.

درباره‌ی دفترچه‌ی راهنمای خواندن و فعالیت‌های کتاب «مرغ سرخ پاکوتاه»:

این راهنما می‌تواند برای مربیان منبع بسیار خوبی برای آموزش مفاهیم پایه‌ی پیش‌دبستان باشد. از جمله سودمندی‌های فعالیت‌های موجود در راهنما در این زمینه می‌توان به این موارد اشاره کرد:

  • آموزش مفهوم همکاری و کمک کردن (آموزش ارزش‌های زندگی)
  • آشنایی با جانوران مزرعه (آموزش علوم)
  • آشنایی با مراحل رشد گندم به عنوان ماده‌ی اولیه‌ی نان که مهم‌ترین منبع غذایی انسان است (آموزش علوم)
  • آشنایی با مراحل درست کردن نان (آموزش علوم)
  • آشنایی با رنگ‌ها: بازشناسی رنگ‌ها در تصویر (آموزش هنر)
  • آشنایی با فرم‌ها: بازشناسی فرم‌های هندسی در تصویر (آموزش هنر)
  • آشنایی با شمارورزی: تشویق کودکان به شمردن جانوران مزرعه، پروانه‌ها ، قورباغه‌ها، جوجه‌ها (آموزش ریاضی)
  • رشد مهارت‌های ریزحرکتی: رنگ‌آمیزی جانوران، ساختن ماسک و عروسک‌های کاغذی و…

در قسمتی از این راهنما می‌خوانیم:

نمایش عروسکی:

در این بخش از دستنامه مادران و پدران، مربیان و همه‌ی علاقه‌مندان گام به گام می‌آموزند که چگونه بر اساس این شعر با شرکت دادن کودکان، یک نمایش عروسکی اجرا کنند. کودکان نیز می‌توانند با کمک مربی یا والدین با مراحل مختلف اجرای یک نمایش عروسکی آشنا شوند. این تجربه، به مربیان و کودکان می‌آموزد چگونه می‌توان به آسانی برای هر داستان یا افسانه‌ای یک نمایش عروسکی اجرا کرد. الگوهای مرغ سرخ پاکوتاه و دیگر جانوران مزرعه و ابزاری که در درو و آسیاب گندم به کار می‌رود، در این بسته در دسترس شما قرار گرفته‌اند تا به کمک آن‌ها عروسک‌های ثابت کاغذی درست کنید.

با ادامه‌ی این فعالیت و دیگر فعالیت‌ها در دفترچه راهنمای فعالیت‌های کتاب مرغ سرخ پاکوتاه آشنا خواهید شد.دانلود دستنامه کتاب «مرغ سرخ پاکوتاه»

دانلود (PDF , HandBook_ReadWithMe_morgh_sorkh.pdf)لینک خرید کتاب «مرغ سرخ پاکوتاه» از سایت هدهد

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *