راهنمای خواندن و فعالیت‌های کتاب «موش مترو»

راهنمای خواندن و فعالیت‌های کتاب «موش مترو»

معرفی دفترچه‌ی راهنمای خواندن کتاب «موش مترو»، تهیه شده در موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان

موسسه‌ی پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان در راستای پشتیبانی برنامه‌ی «با من بخوان»، دفترچه‌های راهنمای خواندن و فعالیت‌های مربوط به‌ کتاب‌های برگزیده از سوی کارشناسان موسسه و شورای کتاب کودک را تهیه کرده و در دسترس مخاطبان قرار داده است تا خانواده‌ها، مربیان، آموزگاران و کتابداران را در زمینه‌ی چگونگی سهیم شدن کتاب با کودکان راهنمایی کند.

درباره‌ی کتاب «موش مترو»:

نویسنده و تصویرگر: باربارا رید. مترجم: مریم واعظی. تهران: مرکز نشر صدا.

گروه سنی: ۹-۷ و ۱۰-۱۲ سال

معرفی کتاب:

«نیب» یک موش جوان است که در مترو زندگی می‌کند. او عاشق شنیدن داستان‌هایی درباره‌ی آخر تونل است، سرزمین زیبا، بدون سقف و خطرناکی که پر از شگفتی‌های باورنکردنی و هیولاهای موش‌خوار است. سرانجام یک روز نیب تصمیم می‌گیرد که خانه‌اش در زیر مترو را ترک کند و به آخر تونل برود. در مسیر او با موش دیگری به نام «لولا» آشنا می‌شود. لولا و نیب با هم سفر طولانی و خطرناکشان را در تونل مترو ادامه می‌دهند. سرانجام درست زمانی که نزدیک است امیدشان را از دست بدهند، به پایان تونل می‌رسند که بسیار زیباتر از چیزی است که در رویاهاشان تصور کرده‌اند. داستان کتاب درباره‌ی رشد، کسب استقلال، ماجراجویی و تلاش برای رسیدن به دنیایی بهتر برای زندگی است. شخصیت اصلی داستان با انتخاب‌های سرنوشت‌ساز و در سفری پر فراز و نشیب، سختی‌ها را به جان می‌خرد تا به رویای خود جامه‌ی عمل بپوشاند.

درباره‌ی دفترچه‌ی راهنمای خواندن و فعالیت‌های کتاب «موش مترو»:

فعالیت‌های این راهنما به سه بخش تقسیم شده‌اند: فعالیت‌های پیش از بلندخوانی، هنگام بلندخوانی و پس از بلندخوانی. در خلال این فعالیت‌ها، کودکان علاوه بر شنیدن داستان و گفت‌وگو درباره‌ی آن، درباره‌ی موضوعات مختلفی همچون بازیافت، وسایل نقلیه عمومی، محیط زیست و سفرنامه نویسی اطلاعات بیشتری کسب خواهند کرد. همچنین فعالیت‌های هنری موجود در راهنما در راستای بهبود مهارت‌های دست‌ورزی، تقویت تخیل و توانایی‌های هنری کودکان به کار خواهد آمد. علاوه بر این، کودکان با آشنایی با سفرنامه و انجام فعالیت‌هایی متنوع، به نوشتن تشویق می‌شوند و درک جغرافیایی آن‌ها تقویت می‌شود.

در قسمتی از این راهنما می‌خوانیم:

نقاشی- از تیره به رنگارنگ
هدف: تقویت مهارت‌های هنری، یادگیری غیرمستقیم توانایی ایجاد تغییر
به کودکان تعدادی مدادرنگی و وسایل کلاژ با رنگ‌های تیره بدهید و از آنها بخواهید محیط زندگی خود را به تصویر بکشند. سپس مدادها و کاغذهایی با رنگ‌های شاد و رنگارنگ به آنها بدهید و از آنها بخواهید همان تصویر را شادتر و زیباتر کنند. یا اگر دوست دارند دوباره همان تصویر را بکشند و این بار با رنگ‌های شاد رنگ‌آمیزی کنند.

با دیگر فعالیت‌ها در دفترچه راهنمای فعالیت‌های کتاب موش مترو آشنا خواهید شد.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *