راهنمای خواندن و فعالیت‌های کتاب «موش کوچولو»

راهنمای خواندن و فعالیت‌های کتاب «موش کوچولو»

معرفی دفترچه‌ی راهنمای خواندن کتاب «موش کوچولو»، تهیه شده در موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان

موسسه‌ی پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان در راستای پشتیبانی برنامه‌ی «با من بخوان»، دفترچه‌های راهنمای خواندن و فعالیت‌های مربوط به‌ کتاب‌های برگزیده از سوی کارشناسان موسسه و شورای کتاب کودک را تهیه کرده و در دسترس مخاطبان قرار داده است تا خانواده‌ها، مربیان، آموزگاران و کتابداران را در زمینه‌ی چگونگی سهیم شدن کتاب با کودکان راهنمایی کند.

درباره‌ی کتاب «موش کوچولو»:

نویسنده: کیت دی کامیلو. مترجم: حسین ابراهیمی (الوند). تهران: افق.

گروه سنی: ۱۰-۱۲ سال

معرفی کتاب:

«دسپرا» موش خانگی کوچولویی است که عاشق یک شاهدخت شده است. این عشق رنج‌ها و سختی‌های بسیاری برای او به همراه دارد. او از سوی موش‌های خانگی رانده و به سیاهچال فرستاده می‌شود، جایی که تاریکی، موشهای موذی و مرگ در انتظار اوست. اما این قهرمان کوچولو که «مایه‌ی تأسف و اندوه» پدر و مادرش است همه را غافلگیر می‌کند…

«موش کوچولو» داستان رنج‌ها و دلاوری‌های «دسپرا» است. او طی ماجراهای داستان در تلاشی پیوسته برای رسیدن به آرزوهایش و یافتن جایگاه خویش است و در این راه، ارزش‌هایی مانند وفاداری و همدردی یاریگر او هستند.

درباره‌ی دفترچه‌ی راهنمای خواندن و فعالیت‌های کتاب «موش کوچولو»:

در این راهنما با فعالیت‌هایی آشنا می‌شوید که می‌توان قبل، بعد یا هنگام بلندخوانی کتاب موش کوچولو اجرا کرد. پرسش‌های مطرح شده در این راهنما می‌توانند آغازگر بحث درباره‌ی موضوعات مختلف در جمع کودکان باشند: از امید و ناامیدی گرفته تا قانون و حقوق کودک. همچنین می‌توان از فعالیت‌های موجود در راهنما برای آشنا کردن کودکان با مسائلی چون شخصیت‌پردازی در داستان استفاده کرد. علاوه بر مواردی که به آن‌ها اشاره شد، با بازی‌ها و فعالیت‌های جذاب دیگری نیز در این راهنما آشنا خواهید شد.

در قسمتی از این راهنما می‌خوانیم:

در پایان داستان میگ پیش پدرش برمی‌گردد. تصور کنید پس از یک سال برای دیدن شاهزاده به قصر بیاید. با شناختی که از شخصیت‌های این دو نفر دارید و شیوه‌ی صحبت کردنشان صحنه‌ی دیدار آنها را بنویسید. در کدام اتاق همدیگر را می‌بینند؟ درباره‌ی چه چیزی با هم صحبت می‌کنند؟ آیا کس دیگری هم پیش آنها هست؟ دقت داشته باشید که در نوشته‌ی خود نشان دهید در این یک سال شاهزاده و میگ چه تغییراتی کرده‌اند.

با دیگر فعالیت‌ها در دفترچه راهنمای فعالیت‌های کتاب موش کوچولو آشنا خواهید شد.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *