, ,

کتابخانه کودک‌محور یحیی مافی گشایش یافت

کتابخانه کودک محور یحیی مافی گشایش یافت

کتابخانه کودک‌ محور یحیی مافی ، جدیدترین عضو گروه کتابخانه‌های کودک محور «با من بخوان» روز پنج‌شنبه ۱۱ آبان‌ماه ۱۳۹۶ در شهر معلم‌کلایه شهرستان قزوین گشایش یافت.

شهر معلم‌کلایه به دلیل شرایط منطقه‌ای و دوربودن روستاهای اطراف و عدم دسترسی به آن‌ها در فصل بارندگی، نیازمند به مرکزی بود تا نیازهای مدرسه‌ها و کلاس‌های پیرامون را به دسترسی به کتاب‌ها تامین کند. اکنون کتابخانه کودک محور یحیی مافی با این هدف و با پشتیبانی مالی سوگل و سوگند مافی، فرزندان یحیی مافی و معصومه سهراب از بنیان‌گذاران شورای کتاب کودک و مدرسه‌ مهران، زیر پوشش برنامه ترویج کتابخوانی «با من بخوان» در کانون فرهنگی الزهرا در کنار یکی از مدرسه‌های شهر معلم‌کلایه دایر شده است.

کتابخانه کودک محور یحیی مافی ، جدیدترین عضو گروه کتابخانه‌های کودک محور «با من بخوان» روز پنج‌شنبه ۱۱ آبان‌ماه ۱۳۹۶ در شهر معلم‌کلایه شهرستان قزوین گشایش یافت. شهر معلم‌کلایه به دلیل شرایط منطقه‌ای و دوربودن روستاهای اطراف و عدم دسترسی به آن‌ها در فصل بارندگی، نیازمند به مرکزی بود تا نیازهای مدرسه‌ها و کلاس‌های پیرامون را به دسترسی به کتاب‌ها تامین کند. اکنون کتابخانه کودک محور یحیی مافی با این هدف و با پشتیبانی مالی سوگل و سوگند مافی، فرزندان یحیی مافی و معصومه سهراب از بنیان‌گذاران شورای کتاب کودک و مدرسه‌ مهران، زیر پوشش برنامه ترویج کتابخوانی «با من بخوان» در کانون فرهنگی الزهرا در کنار یکی از مدرسه‌های شهر معلم‌کلایه دایر شده است.

کارگروه تجهیز کتابخانه‌های «با من بخوان» از شهریورماه ۱۳۹۶ کار برنامه‌ریزی برای تجهیز و راه‌اندازی کتابخانه کودک محور یحیی مافی را آغاز کرده و پس از تعمیر و رنگ‌آمیزی فضای کتابخانه، در آبان‌ماه ۱۳۹۶ با حضور در محل کتابخانه و فضاسازی و تجهیز آن با کتاب‌ها و نشریات باکیفیت، اجرای این پروژه را به پایان رسانده است.

این کتابخانه با بیش از ۱۴۰۰ جلد کتاب باکیفیت برای گروه‌های سنی ۰ تا ۱۶ سال، بیش از ۱۲۰ جلد کتاب مرجع و کتاب‌هایی برای مخاطبان بزرگسالان با موضوعاتی در پیوند با کودکان، نزدیک به ۲۰۰ دست‌نامه و برگه‌ فعالیت، به همراه بسته‌های آموزش خلاق، لوح‌های فشرده‌ صوتی، نقشه‌هایی از ایران و جهان و ۴۰ بازی فکری تجهیز شده است.

همچنین کیف‌های کتاب برنامه «با من بخوان» از دیگر امکاناتی است که در برنامه کتابخانه کودک محور یحیی مافی قرار دارد تا در اختیار آموزگاران مدارس پیرامون قرار گیرد. آموزگاران برای دوره‌های چندماهه می‌توانند کیف‌های کتاب را از کتابخانه به کلاس درس ببرند و در این مدت، نشست‌های بلندخوانی و فعالیت‌های در پیوند با کتاب را در کلاس‌های خود اجرا کنند. دانش‌آموزان نیز می‌توانند کتاب‌های دلخواه خود را از این کتابخانه‌های کوچک کلاسی به امانت ببرند. پس از پایان این دوره، آموزگاران کیف کتاب را به کتابخانه بازمی‌گردانند و کیف دیگری با کتاب‌های متفاوت از کتابخانه تحویل می‌گیرند. به این ترتیب دانش‌آموزان مدرسه‌های دورتر یا روستاهای اطراف که به طور مستقیم به کتابخانه دسترسی ندارند، می‌توانند از کتاب‌های کتابخانه بهره‌مند شوند.

 

کتابخانه کودک محور یحیی مافی گشایش یافت

فضای کتابخانه کودک محور یحیی مافی پیش از فضاسازی و تجهیز

کتابخانه کودک محور یحیی مافی پس از فضاسازی و تجهیز

کتابخانه کودک محور یحیی مافی پس از فضاسازی و تجهیز

 

برگزاری کارگاه‌های با من بخوان برای کتابدار و آموزگاران مدرسه‌ها و همچنین بازدید از روند کار کتابخانه و مدرسه‌های پیرامون نیز در ادامه پروژه راه‌اندازی کتابخانه کودک محور یحیی مافی، به‌زودی از سوی مسئولان «با من بخوان» در شهر معلم‌کلایه به اجرا درخواهد آمد.

اجرای «با من بخوان» در شهر معلم‌کلایه قزوین

برنامه «با من بخوان» از سال تحصیلی ۹۵-۱۳۹۶ در شهر معلم‌کلایه در بخش رودبار الموت شهرستان قزوین استان قزوین اجرا شد. با اجرای برنامه در این منطقه بیش از ۲۳۰ کودک و ۳۱ مربی و آموزگار در ۱۵ مدرسه‌ این شهر و روستاهای اطراف زیر پوشش قرار گرفتند. آموزگاران در کارگاه‌های آموزشی ادبیات کودک و کتاب‌های باکیفیت، بلندخوانی و عناصر داستان، هنر و نمایش و کارگاه‌های سواد پایه شرکت کردند و با بردن بیش از ۷۰۰ جلد کتاب به کلاس‌های‌شان کودکان را از سودمندی‌های کتاب باکیفیت و نشست‌های بلندخوانی بهره‌مند کردند.

کتابخانه‌‌های کودک محور با من بخوان چیست؟

«با من بخوان» برنامه‌ایست که از سال ۱۳۹۰ زیر نظر موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان به ترویج کتابخوانی با کودکان محروم و کودکان در بحران می‌پردازد.

یکی از راهکارهای برنامه «با من بخوان» برای پایداری برنامه در منطقه‌های زیر پوشش، راه‌اندازی و تجهیز کتابخانه‌های کودک محور است. این کتابخانه‌ها افزون بر این که نیاز کودکان به کتاب را برطرف می‌کنند با برگزاری پایدار نشست‌های بلندخوانی و انجام فعالیت‌های در پیوند با کتاب در چارچوب برنامه‌ی با من بخوان، محیطی را برای کودکان فراهم می‌کنند که در آن بیاموزند و لذت ببرند، تخیل و خلاقیت‌شان را پرورش دهند و نیاز به کتاب و لذت خواندن کتاب را برای همیشه در وجود آن‌ها نهادینه می‌کنند.

این کتابخانه‌ها هم‌چنین مرکزی برای تأمین نیازهای مدرسه‌ها و کلاس‌های پیرامون به کتاب‌ها هستند.

سایر کتابخانه‌های کودک محور «با من بخوان»

برنامه «با من بخوان»  بنا بر تجربه‌ها و دستاوردهایی که در سال‌های اجرا به دست آورده است، در سال ۱۳۹۶ تجهیز و راه‌اندازی کتابخانه‌های کودک محور را به عنوان رویکردی تازه در برنامه خود قرار داده است.

کتابخانه‌های کودک محوری که از سوی گروه کتابخانه‌های «با من بخوان» تجهیز و فضاسازی شده‌اند، عبارتند از:

  • کتابخانه کودک محور خانه حمایتی آموزشی محمودآباد

کتابخانه کودک محور

 

  • کتابخانه کودک محور روستای سلخ در قشم

کتابخانه سلخ

کتابخانه با من بخوان سلخ

 

 

  • کتابخانه کودک محور روستای نردان در چابهار

روستای نردان

روستای نردان

 

 

  • کتابخانه کودک محور روستای گورانکش در چابهار

روستای گورانکش

روستای گورانکش

 

 

  • کتابخانه کودک محور دبستان عمار در شهر زرآباد

دبستان عمار کتابخانه کودک محور

دبستان عمار

 

  • کتابخانه کودک محور خرم‌آباد

کتابخانه خرم آباد

کتابخانه خرم آباد

 

 

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *