فعالیت قبل از بلندخوانی:

شعر ای قصه قصه را خواندیم. صندلی‌ها را مرتب کردیم. تکرار واک‌های قبلی با مثال تصویر کارت مربوط به پ را به بچه‌ها نشان دادم و پرسیدم بچه‌ها این چیست؟ پنگوئن. بعد پرسیدم اول پنگوئن چه می‌شنوید؟ پ، چند مثال را با چیستان مطرح کردم و بچه‌ها به‌خوبی جواب دادند.

فعالیت حین بلندخوانی:

تصویر را به بچه‌ها نشان دادم و پرسیدم چه می‌بینید؟ بچه‌ها گفتند: پروانه و کفشدوزک که من گفتم: پینه‌دوز هم می‌توانیم بگوییم و شروع به خواندن داستان کردم. در مورد حشرات صحبت کردیم. که چند شاخک و چند پا….در تصویر چه رنگ‌هایی می‌بینند؟ چرا کلاغ می‌خواست که به‌جای پروانه و پینه‌دوز باشد؟ بچه‌ها گفتند: چون می‌خواهد جزء حشرات باشد و مثل بال پروانه داشته باشد چون رنگش قشنگ است.

از آن‌ها پرسیدم در داستان چه کلماتی واک پ داشتند؟ بچه‌ها چند مثال  با پ زدند. پله، پیاده، پرواز، پرنده و چند چیستان از بچه‌ها پرسیدم که جواب دادند.

فعالیت بعد از بلندخوانی:

به بچه‌ها گفتم که کف دستشان را جلوی دهانشان بگیرند و واک پ را تکرار کنند، بعد بچه‌ها سه مثال از پ می‌زدند. چندتکه کاغذ را روی میز گذاشتم یکی از بچه‌ها کنار میز ایستاد با گفتن واک پ کاغذها تکان می‌خورد که برایشان جالب بود. من با این کار می‌خواستم گفتن ب و پ در تلفظ مشخص باشد.

در آخر بچه‌ها  کلماتی که واک پ داشتند را نقاشی کردند و برش دادند.

مربی: زینب غزنوی

محل اجرا: موسسه‌ی توانمندسازی مهروماه، فرحزاد، تهران

بیشتر بخوانید:

فعالیت قبل از بلندخوانی:

قبل از الفباورزی مروری به واک‌هایی که قبلاً یاد گرفته بودیم داشتیم. ابتدا تصویر کارت مربوط به واک (پ) را به بچه‌ها نشان دادم و

از آن‌ها خواستم حدس بزنند چه واکی را می‌خواهیم یاد بگیریم.  بچه‌ها با دیدن تصویر پنگوئن گفتند: واک (پ) که خیلی جالب و خوشحال‌کننده بود، بچه‌ها این‌قدر با دقت به واک ( پ) اشاره کردند.

فعالیت حین بلندخوانی:

ابتدا بچه‌ها با گذاشتن دست زیر گلو واک پ را تکرار کردند و شعر مربوط خوانده شد. بعد از خواندن داستان پروانه و پینه‌دوز از بچه‌ها خواستم کلمات جدیدی که در داستان شنیدند را بگویند که به پرنده و پروانه و … اشاره کردند. با همفکری بچه‌ها به چیزهایی که واک پ داشتند فکر کردیم و چیزهایی از قبیل پیاز، پنبه، پر و … را روی میز چیدیم تا به‌صورت عینی بچه‌ها ببینند و یادگیری عمیقی اتفاق بیفتد. بازی بشین پاشو را به صورتی که وقتی بچه‌ها از میان کلمه‌هایی که گفته می‌شد کلمه‌ای که واک پ داشت را می‌شنیدند بلند می‌شدند که باعث شد بچه‌ها با تمرکز بیشتری گوش کنند.

فعالیت بعد از بلندخوانی:

سؤالات مربوط پرسیده شد. برای فعالیت پاکت را به‌صورت اوریگامی با بچه‌ها درست کردیم بعد روی آن نقاشی کشیدند و روی پاکت بدون این‌که مربی اشاره‌ای داشته باشد واک پ را نوشتند.

مربی: فاطمه نوروزی

محل اجرا: موسسه توانمندسازی مهروماه، فرحزاد، تهران