پروژه‌های «با من بخوان» هم‌زمان با سال تحصیلی جدید کار خود را از سر گرفتند

امسال نیز در ماه‌های مهر و آبان، همانند سال‌های گذشته، دور نخست کارگاه‌های برنامه‌ی ترویج کتابخوانی «با من بخوان» در سال تحصیلی ۹۸-۹۹ در مناطق مختلف ایران برگزار می‌شود.

پس از چند ماه کار کارشناسی، برنامه‌ریزی، هماهنگی‌ و فراهم آوردن تدارکات، سرانجام بسته‌های کتاب‌های باکیفیت به مناطق تحت پوشش ارسال شد و کارشناسان و آموزشگران برنامه با به صدا درآمدن زنگ آغاز سال تحصیلی کوله‌بار سفر بستند تا با همراهی و همدلی مربیان، آموزگاران، کتابداران و ترویجگران به کلاس‌های درس جانی تازه ببخشند.

در سال تحصیلی جدید کودکان بسیاری در مناطق جیرفت و کهنوج در استان کرمان، مناطق سرباز، سراوان، نیک‌شهر، زابل و زاهدان در استان سیستان و بلوچستان، سپیددشت، پلدختر، خرم‌آباد و دورود در استان لرستان، جزیره‌ی قشم در استان هرمزگان، منطقه‌ی گوریه از توابع شوشتر در استان خوزستان، مناطق بهشهر، ساری، نکا، جویبار و میان‌دورود در استان مازندران، خوانسار در استان اصفهان، پاکدشت و نسیم شهر و شماری از مراکز کودکان کم‌برخوردار در استان تهران به برنامه‌ی «با من بخوان» پیوسته‌اند و پیش‌بینی می‌شود در سال تحصیلی ۹۸-۹۹، نزدیک به ۸۰۰ مربی و آموزگار در کارگاه‌های «با من بخوان» آموزش ببینند. بی‌شک همکاری ادارات آموزش و پرورش مناطق تحت پوشش استان‌های سیستان و بلوچستان، لرستان، کرمان و اصفهان و ادارات بهزیستی و کانون‌مهد‌ها در استان‌های مازندران و لرستان در دستیابی به این هدف تاثیرگذار بوده است و خواهد بود.

در کارگاه‌های سال تحصیلی ۹۸-۹۹، مربیان و آموزگارانی که امسال برای بار نخست به «با من بخوان» پیوسته‌اند، با مبانی اجرای برنامه، شیوه‌ی آموزش خلاق سوادپایه، ادبیات کودکان و تکنیک‌های بلندخوانی آشنا می‌شوند. به آن دسته از آموزگارانی که امسال برای سال دوم در برنامه حضور دارند آموزش‌های تکمیلی ارائه خواهد شد تا با تقویت مهارت‌ها و آموخته‌های‌شان، به نشست‌های بلندخوانی در کلاس‌های‌شان غنای بیشتری ببخشند.

گفتنی است در قالب پروژه‌های «با من بخوان» امسال افزون بر برگزاری کارگاه‌های آموزشی و ارسال بسته‌های کتاب‌های باکیفیت، با توجه به ظرفیت و شرایط پروژه‌ها، راه‌اندازی تعدادی کتابخانه‌‌ی کودک‌محور نیز در دستور کار قرار گرفته است. این کتابخانه‌ها در مناطق گوناگون جغرافیایی، از منطقه‌ی سیلزده‌ی پلدختر لرستان و گوریه‌ی خوزستان گرفته تا شیرخوارگاه رقیه در شهر تهران، به کودکان خدمت‌رسانی خواهند کرد.

دور دوم کارگاه‌ها در آذر و دی‌ماه ۱۳۹۸ برگزار خواهند شد. پیش از برگزاری کارگاه‌های دور دوم، کارشناسان «با من بخوان» از کلاس‌ها و مدارسی که مربیان و آموزگاران آن‌ها در دور نخست برگزاری کارگاه‌ها شرکت کرده بودند، بازدید خواهند کرد و به ارزیابی و برطرف کردن ایرادها و راهنمایی آموزگاران خواهند پرداخت.

برنامه‌ی «با من بخوان» از سوی نیکوکاران پشتیبانی می‌شود. امسال شرکت‌های عمران آذرستان، سازورسازه آذرستان، آرین رشد‌افزا، آیکان، ایداج، بالین تک، انجمن یاران دانش و مهر، بنیاد توانمندسازی دایان، بهزیستی استان مازندران و آقایان باویلی و مصطفی‌زاده از جمله پشتیبانان برنامه در مناطق مختلف ایران هستند. همچنین «با من بخوان» قدردان شمار زیادی از دیگر نیکوکاران است که بدون کمک‌های کوچک و بزرگ آنان اجرای این برنامه امکان‌پذیر نبود.

«با من بخوان» تاکنون در ۲۲ استان ایران، اجرا شده و بیش از ۱۰۰هزار کودک و نوجوان و نزدیک به ۶۰۰۰ مربی و آموزگار و ترویجگر را تحت پوشش قرار داده است. در قالب برنامه‌ی «با من بخوان» تاکنون ۶۲ کتابخانه کودک‌محور راه‌اندازی شده است.

برای آشنایی با کانون‌ها، مراکز و کتابخانه‌های «با من بخوان» به سایت برنامه مراجعه کنید:

www.khanak.org

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *