نوع کتابخانه: محلی/بزرگ
تاریخ آغاز به کار: آبان 96
پشتیبان: خانواده‌ی مافی
نشانی: قزوین، معلم‌کلایه، کمربندی شهرک‌ساری، پشت خوابگاه سپاه، کانون فرهنگی الزهرا، کتابخانه کودک‌محور یحیی مافی
مسئول کتابخانه: مهناز رضایی

یکی از راهکارهای با من بخوان برای پایداری برنامه در منطقه‌های زیر پوشش، راه‌اندازی و تجهیز کتابخانه‌های کودک‌محور است. این کتابخانه‌ها، افزون بر این که پاسخگوی نیاز کودکان به کتاب است، با برگزاری پایدار نشست‌های بلندخوانی و انجام فعالیت‌های در پیوند با کتاب در چارچوب برنامه‌ی با من بخوان، محیطی را برای کودکان فراهم می‌کنند که در آن بیاموزند و لذت ببرند، تخیل و خلاقیت‌شان را پرورش دهند و نیاز به کتاب و لذت خواندن کتاب را برای همیشه در وجود آن‌ها نهادینه می‌کنند. این کتابخانه‌ها، هم‌چنین مرکزی برای تأمین نیازهای مدرسه‌ها و کلاس‌های پیرامون به کتاب‌ها هستند.

در شهر معلم‌کلایه نیز به دلیل شرایط منطقه، دور بودن روستاهای اطراف و عدم دسترسی به آن‌ها در فصل بارندگی راه‌اندازی یک کتابخانه‌ی کودک‌محور در دستور کار قرار گرفت. این کتابخانه، در آبان سال ۱۳۹۶ با پشتیبانی مالی خانم‌ها سوگل و سوگند مافی، فرزندان یحیی مافی و معصومه سهراب از بنیان‌گذاران شورای کتاب کودک و مدرسه‌ی مهران افتتاح شد.

با توجه به خرابی‌های درون فضای در نظر گرفته شده برای کتابخانه، در آغاز، این فضا تعمیر و رنگ‌آمیزی شد. گروه اجرایی با من بخوان نیز در این بازه، به طراحی کتابخانه و آماده‌سازی وسایل مورد نیاز کار پرداختند. پس از فضاسازی و طراحی کتابخانه، با من بخوان بیش از ۱۴۰۰ جلد کتاب باکیفیت برای گروه‌های سنی ۰ تا ۱۶ سال، بیش از ۱۲۰ جلد کتاب مرجع و کتاب‌های مربوط به بزرگسالان با موضوعات در پیوند با کودکان، نزدیک به ۲۰۰ دست‌نامه و برگه‌ی فعالیت، به همراه بسته‌های آموزش خلاق، لوح‌های فشرده‌ی صوتی، نقشه‌هایی از ایران و جهان و ۴۰ بازی فکری به کتابخانه ارسال شد.

عکس‌هایی از کتابخانه پیش از بازسازی

عکس‌هایی از کتابخانه پس از فضاسازی گروه با من بخوان

کتابخانه‌ی کودک‌محور یحیی مافی در روز ۱۱ آبان ۱۳۹۶، با حضور خانواده‌ی یحیی مافی، مسئولین مؤسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان، مسئولین آموزش و پرورش معلم‌کلایه و آموزگاران زیر پوشش برنامه‌ی با من بخوان گشایش یافت.

This post is also available in: English