موقعیت مکانی: استان کرمانشاه، شهرستان جوانرود، روستای زلان
تعداد اعضاء: ۴۰۰ نفر
مسئول کتابخانه: صنعان صدیقی، امینه امیری، نسرین صدیقی
تلفن: ۰۹۱۰۹۳۹۶۴۲۹
تاریخ آغاز به کار:
 اردیبهشت ۱۳۹۹
پشتیبان: دوستداران با من بخوان، انجمن یاران دانش و مهر

کتابخانه «با من بخوان» روستای زلان در بخش مرکزی شهرستان جوانرود میزبان کودکان و نوجوانان دوستدار کتاب و کتابخوانی است. روستای زلان که در بخش مرکزی شهرستان جوانرود استان کرمانشاه واقع شده است، بیش از ۱۵۰۰ نفر جمعیت دارد که نزدیک به ۴۰۰ نفرشان کودک و نوجوان هستند. این روستا و سه دهستان سراب‌بس، سراب‌بردزنجیز و دهرش نهراب که در نزدیکی آن قرار دارند، فضای برای تفریح، سرگرمی و آموزش خارج از فضای مدرسه نداشتند. تا این که کتابخانه‌ی «با من بخوان» در این روستا دایر شد.این کتابخانه با پیگیری‌های صنعان صدیقی از ترویجگران کتاب در استان کرمانشاه راه‌اندازی شد. در همین راستا آقای صدیقی با آموزش و پرورش وارد مذاکره شدند و توانستند زمینی را برای استقرار کانکس کتابخانه از آن‌ها بگیرند. در پی این اقدام با پیگیری‌های نهادهای محلی توانستند محل استقرار کتابخانه را کف‌سازی و مناسب‌سازی کنند و کتابخانه از اردیبهشت ۱۳۹۹شروع به فعالیت کرد.
لازم به ذکر است آقای صدیقی به همراه چهار ترویجگر از بهار ۱۳۹۸ با امانت گرفتن کتاب از کتابخانه جوانرود و برگزاری نشست‌های بلندخوانی لذت خواندن و دیدن تصاویر کتاب‌های باکیفیت را با کودکان روستاهای آن منطقه سهیم می‌شدند. به علاوه با شرکت در کارگاه‌های یکی از سفیران با من بخوان در کتابخانه جوانرود با ادبیات کودکان و شیوه‌های بلندخوانی آشنا شدند.
هم‌اکنون کتابخانه‌ی «با من بخوان» روستای زلان به کتابخانه‌ای شناخته شده در منطقه تبدیل شده است که آموزگاران و مدارس مختلفی از روستاهای منطقه با آن در ارتباط هستند و کتاب به امانت می‌برند.

This post is also available in: انگلیسی