موقعیت مکانی: استان هرمزگان، جزیره قشم، روستای سلخ
تعداد اعضاء: ۳۶۶ نفر
مسئول کتابخانه:  خانم پوره
تلفن:
تاریخ آغاز به کار:  ۱۳۹۵
پشتیبان: –

در بهار سال ۱۳۹۱، کتابخانه‌ی مادر، کودک و نوجوان زیر نظر فرزانه اخوت از شورای کتاب کودک و با پشتیبانی مالی گروهی از علاقه‌مندان به حوزه‌ی کتاب کودک با ۱۰۰۰ عنوان کتاب در روستای سَلَخ راه‌اندازی شد. این کتابخانه در یک فضای آموزشی و کنار دو دبستان دخترانه و پسرانه در این روستا قرار دارد. افزون بر این دو دبستان، دانش‌آموزان دو مدرسه‌ی راهنمایی و یک دبیرستان در این منطقه نیز از کتاب‌ها و خدمات این کتابخانه بهره می‌برند.

کتابخانه مادر، کودک و نوجوان سلخ در سال ۱۳۹۴، درخواست برگزاری کارگاه بلندخوانی برای کتابداران و مربیان خود را داشت. در طی این اقدامات، این کتابخانه به برنامه با من بخوان پیوست و در سال ۱۳۹۵ نیز دو کارگاه دیگر در جزیره قشم برگزار شد و کتابخانه سلخ نیز با کتاب‌های باکیفیت و تجهیزات کودک-محور تجهیز شد.

در آبان ماه ۱۳۹۵، پس از بازدید سرکار خانم زهره قایینی، سرپرست موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان و برنامه‌ی با من بخوان از این مرکز و مشاهده‌ی عملکرد مناسب این کتابخانه در برگزاری نشست‌های بلندخوانی و اجرای با من بخوان، مؤسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان با پشتیبانی فرهنگی و مالی خانم صدیقه مهدوی، بنیانگذار مجتمع آموزشی شهید مهدوی تهران تصمیم به تجهیز و مناسب‌سازی فضای این کتابخانه گرفت. در همین راستا، گروه اجرایی در روزهای ۱۵ و ۱۶ بهمن ماه با حضور در محل کتابخانه و با همکاری دانش‌آموزان به اجرای طرح جدید این کتابخانه پرداختند.

در مرحله‌ی آغازین اجرای طرح جدید کتابخانه، با توجه به شرایط نامناسب سقف و رنگ دیوارهای این مرکز، مسئولین کتابخانه با همکاری و پشتیبانی دهیاری روستا تصمیم به بازسازی، رنگ‌آمیزی و تغییر برخی فضاهای کتابخانه گرفتند. گروه اجرایی با من بخوان نیز در این بازه به طراحی کتابخانه و آماده‌سازی وسایل مورد نیاز پرداختند.

در طراحی کتابخانه مسائلی از جمله رعایت استانداردهای کتابخانه‌های کودکان، طراحی یک کتابخانه‌ی اقتصادی، رویکرد زیست‌محیطی و استفاده از مواد بازیافتی و جلب مشارکت مردم منطقه برای کارهای کتابخانه نیز در نظر گرفته شده‌اند.

در این کتابخانه، اتاق‌های مجزایی برای نشست‌های کتابخوانی برای کودکان پیش از دبستان و کودکان دبستانی و سنین بالاتر در نظر گرفته شده است. این اتاق‌ها، هریک متناسب با کتابی مربوط به همان گروه سنی تزیین شده‌اند. سالن اصلی کتابخانه هم برای قرار گرفتن قفسه‌های اصلی کتاب‌ها و میز کار کودکان در نظر گرفته شد. یک تقویم و یک نقشه‌ی دیواری برای فضای سالن اصلی طراحی شد که از آن می‌توان در راستای اهداف آموزشی گوناگونی بهره برد.

از همان سال کتابخانه فعالیت خود را زیر نظر کارشناسان با من بخوان آغاز کرده و کودکان زیادی را به سمت کتاب و کتاب‌خوانی تشویق کرده است. کتابخانه سلخ با فعالیت مداوم خود توانسته بیش از ۳۵۰ کودک را عضو کتابخانه کند؛ هم‌چنین نزدیک به ۳۰۰۰ جلد کتاب نیز در مجموعه خود دارد.

علاوه بر اعضای ثابت ذکر شده، کتابخانه با مراکز آموزشی و تعدادی مهدکودک نیز در ارتباط است. مسئول کتابخانه، برنامه آموزشی برای مرکزی که تحت نظر خود دارد، با استفاده از بسته‌های آموزش خلاق سواد پایه از راه ادبیات تهیه کرده و مربیان به اجرای آن می‌پردازند؛ در این مهد با استفاده از بسته‌های آواورزی، الف‌باورزی، لولوپی + صفر و کتاب‌های بلندخوانی طرح درس خود را تهیه کرده‌اند. هم‌چنین، مسئولان این کتابخانه با برگزاری کارگاه‌های آموزشی با من بخوان برای آموزگاران و مسئولان فرهنگی مراکز دیگر در جزیره‌ی قشم، به ترویج کتابخوانی و برنامه‌ی با من بخوان می‌پردازند.

با بازگشایی کتابخانه کودک‌محور نوید وحی در شهر درگهان در سال ۱۳۹۸، بازدید از کتابخانه‌های جزیره قشم از جمله کتابخانه مادر، کودک و نوجوان سلخ، باری دیگر در دستور کارها قرار گرفت.

This post is also available in: انگلیسی