موقعیت مکانی: افغانستان، دره‌ی پنجشیر، روستای پارنده
 تاریخ آغاز به کار: مهر ۱۳۹۹

کتابخانهی پارنده در پنجشیر افغانستان با پیشنهاد و پیگیری‌های مهدی حسینی از داوطلبان موسسه‌ی خیریه‌ی «مادر محبوبه» راه‌اندازی شده است. این جوان افغانستانی که سالها دور از وطن خویش، زندگی میکرد پس از سال‌ها برای خدمت به کودکان سرزمین خود به کشورش بازگشته است. شوق خواندن و علاقهی کودکان پنجشیر به کتاب و کتابخوانی انگیزهای شد که او را مصمم ساخت تا کتابخانهای برای کودکان منطقه راه‌اندازی و تجهیز کند، زیرا در دره‌ی پنجشیر هیچ کتابخانه‌ای برای کودکان و نوجوانان وجود نداشت.

ساخت این کتابخانه که از سال ۱۳۹۸ آغاز شده بود از همان روزهای اول با استقبال و حمایتهای مردم علاقه‌مند به کتاب پنجشیر همراه بود. پس از یک سال ساخت کتابخانه پایان یافت و از یکم مهر ۱۳۹۹ با همکاری مردم منطقه و دانش‌آموزان، کتاب‌ها در قفسه‌های کتاب جای گرفت و کتابخانه به بهره‌برداری رسید.

اکنون کتابخانه پارنده با بیش از ۳هزار جلد کتاب، میزبان کودکان و نوجوانان افغانستانی دوستدار کتاب است. این کتابخانه با مساحت ۲۸۴ مترمربع، شامل یک سالن بزرگ و چهار اتاق است. موسسه خیریهی‌ «مادر محبوبه» پشتیبان مالی اصلی ساخت این کتابخانه بوده است و گروه‌ها و موسسات دیگر در داخل و خارج از کشور افغانستان، مانند برنامهی «با من بخوان» از ایران در تامین کتاب، تجهیزات و امکانات کتابخانه همراهی کرده‌اند.

برنامهی «با من بخوان» با پشتیبانی مالی «گروه دوستداران با من بخوان» حدود ۱۱۰۰ جلد کتاب و منابع کتابخانه‌ای را برای کتابخانه‌ی پارنده در پنجشیر افغانستان ارسال کرده است که در میان آن‌ها کتاب‌ها و بازی‌های اهدایی از چندین ناشر کودک و نوجوان ایرانی مانند هوپا، دیبایه، انتشارات فنی ایران، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و … نیز وجود دارد. یکی از آرزوهای دیرینه‌ی «با من بخوان»، ارتباط با دیگر کشورهای فارسی‌زبان و پشتیبانی و اشتراک آموخته‌ها و تجربیات با گروه‌های فعال ترویج کتاب‌خوانی در این کشورها بوده است که امیدواریم با راه‌اندازی این کتابخانه محقق شود. پیش از این نیز، در شهریور ماه ۱۳۹۸،کارگاه‌های «آشنایی با ادبیات کودکان و بلندخوانی» و «چگونه یک کتابخانه‌ کودکمحور داشته باشیم؟» توسط یکی از آموزشگران «با من بخوان» در کابل افغانستان برگزار شده بود؛ کارگاه‌هایی که زمینه‌ساز ارتباط بیشتر با علاقه‌مندان به کتاب و ادبیات کودک در افغانستان شد.

همچنین طی تفاهم‌نامه‌ی امضا شده میان موسسه «مادر محبوبه» و «گروه دوستداران با من بخوان»، به‌زودی کتابداران و ترویجگران کتابخانه‌ی پارنده در کارگاه‌های آموزشی آنلاین «با من بخوان» شرکت خواهند کرد تا بتوانند بیش از پیش کتاب‌های باکیفیت را با کودکان سهیم شوند و آنان را به کتابخوانی علاقه‌مند سازند.

This post is also available in: انگلیسی