اهدای جایزه ایبی آساهی به نمایندگان برنامه‌ی با من بخوان در کنگره‌ی دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان

با من بخوان

لوح تقدیر جایزه‌ی ایبی آساهی 2016سی و پنجمین کنگره‌ی دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان با موضوع اصلی «ادبیات در جهان چندصدایی» از ۲۸ تا ۳۱ مردادماه ۱۳۹۵ (۱۸ تا ۲۱ اوت سال ۲۰۱۶) در نیوزیلند برگزار شد. ادبیات جهانی، محلی، بومی، فرم‌ها و قالب‌های متنوع ادبی و جذب خوانندگان از محورهای اصلی این کنگره بودند.

این کنگره هر دو سال یک‌بار با همراهی ۷۷ کشور جهان در حوزه‌ی ادبیات کودک و ترویج خواندن برگزار می‌شود و گردهمایی متخصصان ادبیات کودک جهان، مهم‌ترین و تاثیرگذارترین بخش این رویداد ادبی است.

در این کنگره از ایران شهره یوسفی، کارشناس ادبیات کودک و آموزش و پرورش پیش‌دبستان و داور آثار نویسندگان و تصویرگران نامزد جایزه جهانی هانس کریستین اندرسن ٢٠١۶، زهره قایینی، سرپرست «مؤسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان» و پروژه‌ی «با من بخوان» و نهضت قریشی‌نژاد بنیان‌گذار و رییس هیأت مدیره‌ی انجمن دوستداران ادبیات کودکان و نوجوانان اصفهان و یکی از همکاران و آموزشگران برنامه‌ی «با من بخوان» حضور داشتند. برنامه‌ی «با من بخوان» از ایران به همراه پروژه‌ی «برادر بزرگ موشه» از لائوس برنده‌ی جایزه‌ی ترویج کتابخوانی ایبی ‑ آساهی ۲۰۱۶ شده بودند و خانم‌ها زهره قایینی و نهضت قریشی‌نژاد برای دریافت این جایزه در سی‌وپنجمین کنگره‌ی دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان حضور یافتند و طی مراسمی در روز ۲۸ مردادماه، این جایزه را از  رئیس هیات داوران جایزه آساهی  و نماینده روزنامه آساهی-شیمبون دریافت کردند. جایزه‌ی ترویج کتابخوانی IBBY – آساهی هر دو سال یک بار به دو گروه یا موسسه‌ای اهدا می‌شود که با انجام فعالیت‌های چشمگیر، سهم پایداری در اجرای برنامه‌های ترویج کتابخوانی کودکان و نوجوانان داشته باشند. روزنامه‌ی ژاپنی آساهی – شیمبون از حامیان کنگره‌ی توکیو پشتیبان مالی این جایزه است.

همچنین در جریان این کنگره زهره قایینی از سوی ایران به نمایندگی از شورای کتاب کودک در کنار نمایندگانی از کشورهای روسیه، امریکا، فرانسه، ترکیه، انگلستان، دانمارک، مغولستان، مکزیک و افریقای جنوبی به عنوان عضو هیأت‌مدیره‌ی دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان برای دوره‌ی دوساله‌ی ۲۰۱۶- ۲۰۱۸ برگزیده شد. قایینی درباره‌ی انتخاب خود به عنوان عضو هیأت مدیره‌ی دفتر بین‌المللی، گفت: «امیدوارم بتوانم عنصر فعالی در این نهاد بین‌المللی باشم. حضور ما به عنوان نماینده‌ای از آسیا و خاورمیانه در هیأت مدیره مهم است، به ویژه که در مقطع تاریخی کنونی، بیانیه‌ی مهمی نیز از سوی این دفتر صادر شده است.»

روز چهارشنبه ۲۴ شهریورماه نیز نشست ارائه‌ی گزارش سی‌وپنجمین کنگره‌ی دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان با حضور علاقه‌مندان و فعالان حوزه‌ی ادبیات کودک و نوجوان در شورای کتاب کودک برگزار شد. در این نشست نمایندگان شرکت‌کننده در این کنگره از سوی ایران تجربه‌های خود از حضور در این رویداد جهانی را بازگو کردند.

گزارش خانم قایینی از کنگره دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان در نشست شورای کتاب - شهریور 95 گزارش خانم قریشی‌نژاد از کنگره دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان در نشست شورای کتاب - شهریور 95

سی‌وششمین کنگره‌ی دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان سال ۲۰۱۸ در ترکیه و سی‌وهفتمین دوره‌ی آن سال ۲۰۲۰ در روسیه برگزار خواهد شد.

This post is also available in: انگلیسی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *