, ,

آغاز به کار جایزه «جبار باغچه‌بان، همزاد سیمرغ»

با من بخوان

در ۱۹ اردیبهشت زادروز جبار باغچه‌بان، موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان آغاز به کار جایزه «جبار باغچه‌بان، همزاد سیمرغ» را اعلام کرد.

نخستین دوره این جایزه که در راستای گسترش ترویج خواندن و سوادآموزی پایه از راه ادبیات کودکان، از سوی موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان به تصویب رسیده است، در آبان ماه ۱۳۹۵ همراه با برگزاری نخستین همایش بزرگ «بامن بخوان» برگزار و برگزیدگان این دوره معرفی خواهند شد. برگزیدگان این جایزه که از میان آموزشگران «برنامه بامن بخوان» گزینش می‌شوند، ۱۰ نفر خواهند بود که به هرکدام جایزه نقدی و لوح «جبار باغچه‌بان، همزاد سیمرغ» اهدا خواهد شد. شرکت عمران آذرستان، مسئولیت پشتیبانی مالی از این جایزه را پذیرفته است.

نخستین بیانیه این جایزه را در زیر می‌خوانید:

در زادروز آن آموزشگر بزرگ (۱۹ اردیبهشت) که نام خود را با نام سمیرغ درآمیخته است، موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان آغاز به کار جایزه «جبار باغچه‌بان، همزاد سیمرغ» را رونمایی می‌کند.

در اسطوره‌های ایرانی روایت زال و سیمرغ، روایتی بس پیچیده و دل‌انگیز است. داستان راندن کودک سپیدموی یا ناسازواره از خانواده و رها کردن او در طبیعت. سیمرغ این مرغ جان، که همه افسون هستی را با خود دارد، راندگی زال را برنمی‌تابد و او را به آشیانه خویش می‌برد و همراه با جوجگان خود بزرگ می‌کند. در حقیقت سیمرغ نخستین آموزگار و پرورش‌دهنده کودکان ناسازواره، توان‌یاب و کودکان با نیازهای ویژه است. سیمرغ روایت روزگار افسانه است، اما جبار باغچه‌بان روایت روزگار تاریخ و واقعیت‌ها است. جبار باغچه‌بان در روزگار معاصر، همان کاری را برای کودکان کم شنوا و ناشنوا انجام داد که روزگاری سیمرغ برای زال انجام داده بود. همه کار این آموزشگر و آموزگار بزرگ ایران در این اندازه نبود و نماند. در کنار آن، او به همراه میرزا حسن رشدیه و انگشت‌شمار فرهیختگان دیگر پایه‌های آموزش نو را در ایران ریختند.

به بزرگی نام سیمرغ و نام جبار باغچه‌بان، موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان که به تازگی برنده جایزه معتبر ایبی– آساهی برای برنامه «بامن بخوان» شده است، برای گسترش ترویج خواندن و سوادآموزی پایه از راه ادبیات کودکان، جایزه ای به نام «جبار باغچه‌بان، همزاد سیمرغ» به تصویب رسانده است که نخستین دوره آن در آبان ماه ۱۳۹۵ همراه با برگزاری نخستین همایش بزرگ «بامن بخوان» برگزار و برگزیدگان این دوره معرفی خواهند شد. برگزیدگان این جایزه از میان آموزشگران برنامه «با من بخوان» گزینش خواهند شد که توانسته‌اند این برنامه را با کوشش و ابتکارهای فردی  ژرفا ببخشند یا مسئولیت ویژه‌ای در انجام آن داشته‌اند. این برگزیدگان ۱۰ نفر خواهند بود که به هرکدام جایزه نقدی و لوح «جبار باغچه‌بان، همزاد سیمرغ» اهدا خواهد شد. شرکت عمران آذرستان، پشتیبان و یاور موسسه و برنامه «بامن بخوان» مسئولیت پشتیبانی از این جایزه را نیز پذیرفته است تا شاید آموزه‌ای باشد برای دیگر نهادهای صنعتی و مالی که به سهم خود در برنامه‌های فرهنگی مشارکت بسزا داشته باشند.

موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان، ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۵

This post is also available in: انگلیسی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *