, ,

راهنمای خواندن و فعالیت‌های کتاب «المر فیل رنگارنگ»

راهنمای خواندن و فعالیت‌های کتاب «المر فیل رنگارنگ»

معرفی دفترچه‌ی راهنمای خواندن کتاب «المر فیل رنگارنگ»، تهیه شده در موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان

موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان در راستای پشتیبانی برنامه «با من بخوان»، دفترچه‌های راهنمای خواندن و فعالیت‌های مربوط به‌ کتاب‌های برگزیده از سوی کارشناسان موسسه و شورای کتاب کودک را تهیه کرده و در دسترس مخاطبان قرار داده است تا خانواده‌ها، مربیان، آموزگاران و کتابداران را در زمینه چگونگی سهیم شدن کتاب با کودکان راهنمایی کند.

درباره‌ی کتاب «المر فیل رنگارنگ»:

نویسنده و تصویرگر: دیوید مک‌کی. مترجم: کیانوش مصباح. تهران: موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان.

گروه سنی: ۳-۶ سال

معرفی کتاب:

المر با دیگر فیل‌ها فرق دارد. همه‌ی فیل‌ها خاکستری هستند، اما او فیلی با پوستی چهارخانه و رنگارنگ است و به هر کجا می‌رود، همه او را می‌شناسند. المر از اینکه با دیگران تفاوت دارد، چندان راضی نیست. برای همین خود را به رنگ خاکستری درمی‌آورد تا شبیه دیگران شود. ولی حالا هیچ‌کس او را نمی‌شناسد. این داستان، فردیت و خودپذیری را ستایش می‌کند.

کودکان با خواندن این داستان به ارزش تفاوت‌ها پی می‌برند و به تفاوت‌ها احترام می‌گذارند. همچنین می‌توان با این داستان کودکان را با مفهوم ریاضی «الگوها» آشنا کرد..

درباره‌ی دفترچه‌ی راهنمای خواندن و فعالیت‌های کتاب «المر فیل رنگارنگ»:

با فعالیت‌های متنوعی که در این دفترچه آمده، کودکان در کنار پی بردن به ارزش تفاوت‌های شخصی، با مفهوم ریاضی الگوها آشنا می‌شوند. آموزش الگو یا فرم‌های تکرارشونده، بخش مهمی از آموزش ریاضیات در دوره‌ی پیش‌دبستان است. الگوها به کودکان کمک می‌کنند تا روابط میان اشیا را از راه حدس زدن و فرضیه‌سازی و تعمیم دادن درک کنند. کودکانی که فرصت آشنایی با الگوها را داشته باشند، در درس ریاضی موفق‌تر خواهند بود. همچنین برخی از فعالیت‌های این راهنما به پرورش مهارت‌های هنری کودکان کمک می‌کنند.

در قسمتی از این راهنما می‌خوانیم:

برگزاری جشن «من هستم و با دیگران فرق دارم»

آنچه نیاز دارید: وسایل رنگ‌آمیزی (مدادشمعی، ماژیک یا مدادرنگی)، کاغذ، مقواهای رنگی، دورریزها، کاموا، پولک‌های رنگی، ماسک فیل

به همراه کودکان و با استفاده از الگوهای پیوست (برگه‌های B1 تاB4)، برای هر کدام از بچه‌ها یک ماسک فیل بسازید. به کودکان بگویید:«بیایید ما هم ماسک‌هایمان را رنگ‌آمیزی و تزئین کنیم و به جشن المر و دوستانش برویم.» اجازه بدهید کودکان به سلیقه خود ماسک‌هایشان را تزئین کنند. سپس آن‌ها را به صورتشان بزنند و «متفاوت بودن و یگانه بودن» خود را جشن بگیرند.

 

لینک دانلود دستنامه کتاب المر

دانلود (PDF , HandBook_ReadWithMe_elmer.pdf)خرید کتاب المر از سایت هدهد
2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *