راهنمای خواندن و فعالیت‌های کتاب «داستانک‌های نخودی»

راهنمای خواندن و فعالیت‌های کتاب «داستانک‌های نخودی»

معرفی دفترچه‌ی راهنمای خواندن کتاب «داستانک‌های نخودی»، تهیه شده در موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان

موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان در راستای پشتیبانی برنامه «با من بخوان»، دفترچه‌های راهنمای خواندن و فعالیت‌های مربوط به‌ کتاب‌های برگزیده از سوی کارشناسان موسسه و شورای کتاب کودک را تهیه کرده و در دسترس مخاطبان قرار داده است تا خانواده‌ها، مربیان، آموزگاران و کتابداران را در زمینه چگونگی سهیم شدن کتاب با کودکان راهنمایی کند.

درباره‌ی کتاب «داستانک‌های نخودی»:

نویسنده: محمدهادی محمدی. تصویرگر: کیوان اکبری. تهران: انتشارات موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان.

گروه سنی: ۷-۱۰ سال

معرفی کتاب:

نخودی در سیاره‌ی نخودی‌ها زندگی می‌کند. او به سبب قانون‌شکنی، مجازات و از آنجا اخراج می‌شود و روی سیاره‌ی زمین می‌افتد. این داستانک اول است. ٢١ داستانک از ٢٢ داستانک این کتاب، شرح ماجراهایی است که برای نخودی در سیاره‌ی زمین پیش می‌آیند. او در زمین کودکان را می‌خنداند، همه دوستش دارند و با او دوست می‌شوند. نخودی با طبیعت ارتباط خوبی دارد ولی بزرگ‌ترها از شلوغ‌کاری‌ها و بازیگوشی‌های او خسته می‌شوند و بیرونش می‌کنند.  نخودی نماد کودکی است که در عین مهربانی و پاکی و سادگی، ساختار نمی‌شناسد و ساختارشکن است و این، بزرگ‌ترهای پایبند به ساختارها را خوش نمی‌آید.

درباره‌ی دفترچه‌ی راهنمای خواندن و فعالیت‌های کتاب «داستانک‌های نخودی»:

این راهنما شامل نکات و فعالیت‌هایی مربوط به بلندخوانی این کتاب و قبل و بعد از آن است. با در نظر گرفتن این نکات و اجرای فعالیت‌های متنوع، کودکان علاوه بر لذت بردن از داستان و درک بهتر آن، می‌توانند درباره‌ی جنبه‌های مختلف آن گفت‌وگو کنند، با جانوران، خوراکی‌ها و مشاغل مختلف آشنا شوند، واژگان جدیدی بیاموزند و مهارت‌های مختلف هنری به دست آورند.

در قسمتی از این راهنما می‌خوانیم:

پس از بلندخوانی هر داستانک
کودکان را به گروه‌های ٣-٢ نفری تقسیم کنید. کاغذ رول به دیوار بچسبانید. داستان را به چند صحنه بخش کنید و از هر گروه بخواهید صحنه‌ای را نقاشی کند. سپس از هر گروه، یک نفر از روی نقاشی‌ها داستانک را بازگو کند.

 

لینک دانلود دستنامه کتاب داستانک‌های نخودی

دانلود (PDF , HandBook_ReadWithMe_nokhodi.pdf)


لینک خرید کتاب «داستانک‌های نخودی» از سایت هدهد

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *