راهنمای خواندن و فعالیت‌های کتاب «قورباغه قورباغه است»

راهنمای خواندن و فعالیت‌های کتاب «قورباغه قورباغه است»

معرفی دفترچه‌ی راهنمای خواندن کتاب «قورباغه قورباغه است»، تهیه شده در موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان

موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان در راستای پشتیبانی برنامه «با من بخوان»، دفترچه‌های راهنمای خواندن و فعالیت‌های مربوط به‌ کتاب‌های برگزیده از سوی کارشناسان موسسه و شورای کتاب کودک را تهیه کرده و در دسترس مخاطبان قرار داده است تا خانواده‌ها، مربیان، آموزگاران و کتابداران را در زمینه چگونگی سهیم شدن کتاب با کودکان راهنمایی کند.

درباره‌ی کتاب «قورباغه قورباغه است»:

نویسنده: ماکس ولتهاوس. مترجم: پیمان عدالتی. تهران: انتشارات امیرکبیر.

گروه سنی: ۴-۹ سال

معرفی کتاب:

قورباغه از آنچه هست راضی است و احساس خوبی دارد اما اردک از راه می‌رسد و توانایی‌های خود را به رخ او می‌کشد و از پرهای سفیدش و توانایی پرواز کردن می‌گوید. قورباغه با دیدن پرواز اردک اعتمادبه‌نفس خود را از دست می‌دهد و تلاش می‌کند پرواز کند ولی بال‌های ساختگی او چندان دوام نمی‌آورد. او نمی‌تواند به خوبی خانم سگه کیک بپزد و آن را می‌سوزاند یا به خوبی خانم خرگوشه کتاب بخواند، چون اصلا خواندن نمی‌داند. او ناامید به این باور می‌رسد که هیچ کاری از دست او ساخته نیست و یک قورباغه‌ی سبز احمق است. خرگوش به او دلداری می‌‌دهد که هر کس باید خودش باشد و او هم خیلی از کارها را بلد نیست. قورباغه به فکر فرو می‌رود و زمانی که خود را در رودخانه می‌بیند از اینکه قورباغه است نه چیز دیگر، خوشحال می‌شود. او متوجه می‌شود که می‌تواند کاری شبیه پرواز انجام دهد یعنی بجهد که فقط قورباغه‌ها قادر به انجام آن هستند. درونمایه‌ی کتاب شناخت از خود و پذیرش خود است. همانگونه که کودک در مسیر رشد خود مهارت‌ها و توانمندی‌های گوناگونی کسب می‌کند، درباره‌ی خود و ویژگی‌هایش آگاه‌تر می‌شود. او درمی‌یابد که در چه خصوصیاتی همسان دیگران است و در چه مواردی با دیگران تفاوت دارد.

درباره‌ی دفترچه‌ی راهنمای خواندن و فعالیت‌های کتاب « قورباغه قورباغه است»:

فعالیت‌های مختلف معرفی شده در این راهنما می‌توانند در راستای بالا بردن عزت نفس کودکان و کمک به آن‌ها در شناخت توانایی‌های خود به کار روند. همچنین فعالیتی برای پرورش هوش اجتماعی دانش‌آموزان کلاس در این دفترچه پیشنهاد شده است.

در قسمتی از این راهنما می‌خوانیم:

گردنبند نقاشی‌ها
هدف: شناخت پیدا کردن از توانایی‌های خود
از کودکان بخواهید تصاویری برای موضوع‌های زیر انتخاب کنند و روی مقواهای کوچک (۳ در ۳ سانتی‌متر) نقاشی کنند:
افرادی که دوست دارند؛
ویژگی‌های ارزشمند خود؛
کارهای خوبی که برای دیگران انجام داده‌اند.
هر کودک می‌تواند بین ۱۰-۱۵ کاغذ داشته باشد و هر موضوع را روی یکی از این کاغذها نقاشی کند. سپس می‌توان نقاشی‌ها را با یک کاموا به هم وصل کرد و یک گردنبند درست کرد.

با ادامه‌ی این فعالیت و دیگر فعالیت‌ها در دفترچه راهنمای فعالیت‌های کتاب قورباغه قورباغه است آشنا خواهید شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *