راهنمای خواندن و فعالیت‌های کتاب «نقطه»

راهنمای خواندن و فعالیت‌های کتاب «نقطه»

معرفی دفترچه‌ی راهنمای خواندن کتاب «نقطه»، تهیه شده در موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان

موسسه‌ی پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان در راستای پشتیبانی برنامه‌ی «با من بخوان»، دفترچه‌های راهنمای خواندن و فعالیت‌های مربوط به‌ کتاب‌های برگزیده از سوی کارشناسان موسسه و شورای کتاب کودک را تهیه کرده و در دسترس مخاطبان قرار داده است تا خانواده‌ها، مربیان، آموزگاران و کتابداران را در زمینه‌ی چگونگی سهیم شدن کتاب با کودکان راهنمایی کند.

درباره‌ی کتاب «نقطه»:

نویسنده و تصویرگر: پیتر اچ رینولدز. مترجم: اکرم حسن. تهران: شرکت انتشارات علمی و فرهنگی.

گروه سنی: ۳-۶ و ۷-۹ سال

معرفی کتاب:

زنگ نقاشی است. همه‌ی همکلاسی‌های واشتی نقاشی‌های خود را تمام کرده‌اند، اما برگه‌ی واشتی سفید سفید است. آموزگار از او می‌خواهد چیزی بکشد. واشتی به ناچار نقطه‌ای روی کاغذش می‌کشد. آموزگار نقطه‌ی واشتی را قاب و بر دیوار نصب می‌کند. واشتی از آن پس نقاشی‌های خودش را خلق می‌کند. داستان نقطه بیش از هر چیزی درباره‌ی تاثیر آموزش خلاق است. نقطه داستان آموزگاری است که به شیوه‌ای خلاقانه دانش‌آموزی را که به نقاشی بی‌علاقه است تشویق می‌کند اثر خود را خلق کند. موفقیت واشتی با نقطه‌ای روی یک برگ کاغذ آغاز می‌شود. با تشویق آموزگار، واشتی سفری را برای خودیابی آغاز می‌کند و سرانجام الهام‌بخش دیگران می‌شود.

درباره‌ی دفترچه‌ی راهنمای خواندن و فعالیت‌های کتاب «نقطه»:

فعالیت‌های موجود در این راهنما به کمک مربیان و خانواده‌ها می‌آید تا در راستای پرورش خلاقیت هنری کودکان، با آن‌ها انواع فعالیت‌های هنری را انجام دهند. همچنین این فعالیت‌ها فرصت مناسبی برای کودکان هستند تا بتوانند تصویری از آرزوها و هدف‌ها و علاقه‌مندی‌ها و آن چه را که دوست دارند را نمایش دهند.

در قسمتی از این راهنما می‌خوانیم:

به کودکان مداد و یک برگه کاغذ بدهید و از کودکان بخواهید با مداد تمام صفحه‌ی کاغذ را خط‌خطی کنند. سپس از آن‌ها بخواهید به خط‌خطی‌ها نگاه کنند و سعی کنند شکل‌هایی را درون آن پیدا کنند. وقتی شکلی پیدا می‌کنند، با ماژیک سیاه یا خودکار خط‌های اطراف آن را پررنگ کنند. بقیه‌ی خط‌خطی‌ها را می‌توانند به عنوان پس‌زمینه نگه دارند یا می‌توانند شکل‌های بیشتری در خط‌خط‌های باقیمانده پیدا کنند. در پایان می‌توانند شکلشان را رنگ کنند.

با دیگر فعالیت‌ها در دفترچه راهنمای فعالیت‌های کتاب نقطه آشنا خواهید شد.

 

2 پاسخ
 1. نغمه گفته:

  سلام
  خسته نباشید
  ببخشید این بسته های آموزشی رو چطور میشه تهیه کرد؟ یا برای بچه هایی که از مناطق محروم نیستند هم میتوان تهیه کرد؟

  پاسخ
  • کارشناس با من بخوان گفته:

   سلام و روز شما بخیر
   برای خرید بسته‌ها می‌توانید به سایت hodhod.com بروید. با پیک برای تهران و با پست برای همه جای ایران فرستاده می‌شود.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *