راهنمای خواندن و فعالیت‌های کتاب «واژه‌نامه‌ی چیستانی-تصویری»

راهنمای خواندن و فعالیت‌های کتاب «واژه‌نامه‌ی چیستانی-تصویری»

معرفی دفترچه‌ی راهنمای خواندن کتاب «واژه‌نامه‌ی چیستانی-تصویری»، تهیه شده در موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان

موسسه‌ی پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان در راستای پشتیبانی برنامه‌ی «با من بخوان»، دفترچه‌های راهنمای خواندن و فعالیت‌های مربوط به‌ کتاب‌های برگزیده از سوی کارشناسان موسسه و شورای کتاب کودک را تهیه کرده و در دسترس مخاطبان قرار داده است تا خانواده‌ها، مربیان، آموزگاران و کتابداران را در زمینه‌ی چگونگی سهیم شدن کتاب با کودکان راهنمایی کند.

درباره‌ی کتاب «واژه‌نامه‌ی چیستانی-تصویری»:

نویسنده: محمدهادی محمدی. تصویرگر: علی عامه‌کن. تهران: نشر چیستا.

گروه سنی: کودکان پیش‌دبستان و پایه‌ی اول تا سوم دبستان

معرفی کتاب:

واژه‌نامه‌ی چیستانی – تصویری، یک کتاب مرجع برای گروه پایه‌ی پیش‌دبستان و سال‌های اول تا سوم دبستان است. در این کتاب، واژگان از زبان خود واژگان به کودک شناسانده می‌شوند. برای یادگیری بهتر مخاطب، از زبانی نرم و مهربان و تصویرهایی با رنگ‌های زنده بهره گرفته شده است تا کتاب برای کودک جذاب‌تر شود و بتواند ذهن او را بیشتر درگیر کند. این واژه‌نامه، تصویری است. در برابر هر واژه، تصویر آن نیز آمده است تا به نیاز کودک برای برقراری رابطه میان تصویر و مفهوم پاسخ داده شود.  از آنجا که این واژه‌نامه چیستانی هم هست، هر سرواژه به شکل یک چیستان تنظیم شده است که ذهن کودک را درگیر و هوش تحلیلی او را تقویت می‌کند.

درباره‌ی دفترچه‌ی راهنمای خواندن و فعالیت‌های کتاب «واژه‌نامه‌ی چیستانی-تصویری»:

در این راهنما مجموعه‌ای از فعالیت‌هایی که می‌توان در ارتباط با کتاب واژه‌نامه‌ی چیستانی-تصویری برای کودکان پیش‌دبستان تا پایه‌ی سوم دبستان اجرا کرد، آورده شده‌اند. آموزگاران و مربیان می‌توانند با در نظر گرفتن پایه‌ی تحصیلی کودکان و توانایی آنها، هر یک از فعالیت‌ها را که مناسب تشخیص می‌دهند در کلاس اجرا کنند. با این فعالیت‌ها، کودکان با الف‌با، بیان واک‌ها، واژگان مختلف و ساختار یک واژه‌نامه آشنا می‌شوند. همچنین فعالیت‌هایی در راستای تقویت مهارت‌ها و خلاقیت‌های نوشتاری در این راهنما قرار گرفته اند. برخی از فعالیت‌های متنوع این راه‌نما موجب پرورش توانایی نقاشی و دست‌ورزی کودکان و سواد بصری آنان خواهند شد. در کنار این موارد، اجرای فعالیت‌های گروهی این راهنما در کلاس موجب تمرین کار گروهی در بین کودکان خواهد شد.

در قسمتی از این راهنما می‌خوانیم:

اجرای پانتومیم
هدف: تقویت مهارت‌های حرکتی، تقویت قدرت بیان بدن
آنچه نیاز دارید: برگه‌های سرواژه‌ها به تعداد گروه‌ها
روش کار:

  • ابتدا مفهوم پانتومیم، پانتومیم فردی و گروهی، اغراق در پانتومیم و نشان دادن جزئیات یک سرواژه با حرکات بدن را بیان کنید.
  • به هر گروه یک یا چند سرواژه بدهید.
  • هر گروه سرواژه‌های خود را باید با حرکتهای بدن برای گروه‌های دیگر اجرا کند.
  • گروه‌های دیگر باید پاسخ سرواژه‌ها را حدس بزنند.

پیشنهاد: یک سرواژه را یک کودک می‌تواند اجرا کند. اما اجرای برخی از سرواژه‌ها به شکل گروهی بسیار جذاب‌تر و هیجان‌انگیزتر است مانند سرواژه‌ی هزارپا که چند کودک با استفاده از دست و پاهای خود هزارپا را نشان می‌دهند یا میز که چهار کودک می‌توانند یک میز تشکیل دهند یا درخت که چند کودک می‌توانند تنه و شاخه‌ها و برگ‌های آن را نشان دهند.

با دیگر فعالیت‌ها در دفترچه راهنمای فعالیت‌های کتاب واژه‌نامه‌ی چیستانی-تصویری آشنا خواهید شد.دانلود دستنامه کتاب «واژه‌نامه‌ی چیستانی-تصویری»

دانلود (PDF , HandBook_ReadWithMe_vajhehnameh.pdf)لینک خرید کتاب «واژه‌نامه‌ی چیستانی-تصویری» از سایت هدهد0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *