راهنمای خواندن و فعالیت‌های کتاب «چه و چه و چه یک بچه!»

راهنمای خواندن و فعالیت‌های کتاب «چه و چه و چه یک بچه!»

معرفی دفترچه‌ی راهنمای خواندن کتاب «چه و چه و چه یک بچه!» ، تهیه شده در موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان

موسسه‌ی پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان در راستای پشتیبانی برنامه‌ی «با من بخوان»، دفترچه‌های راهنمای خواندن و فعالیت‌های مربوط به‌ کتاب‌های برگزیده از سوی کارشناسان موسسه و شورای کتاب کودک را تهیه کرده و در دسترس مخاطبان قرار داده است تا خانواده‌ها، مربیان، آموزگاران و کتابداران را در زمینه‌ی چگونگی سهیم شدن کتاب با کودکان راهنمایی کند.

درباره‌ی کتاب «چه و چه و چه یک بچه!»:

نویسنده: محمدهادی محمدی. تصویرگر: هدی عظیمی. تهران: موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان.

گروه سنی: ۲-۷ سال

معرفی کتاب:

چه و چه و چه یک بچه، روایتی آهنگین در شناخت شمارورزی پایه برای کودکان خردسال از دو تا هفت سالگی است، گرچه این کتاب به سبب داشتن ریتم و تکرار نام واژه‌ها برای صفر تا دو سال نیز پیشنهاد می‌شود. داستان «چه و چه و چه یک بچه» روایت خرگوش‌خاله است که در دشت و باد زندگی می‌کند. دشتی که در آن روباه‌های دشمن هم زندگی می‌کنند. خرگوش‌خاله آبستن می‌شود و ۹ بچه می‌زاید. شمارش این بچه‌ها با زبانی که در آن آواورزی هم هست، کودکان را با پایه‌ی زبان شماردن از ۱ تا ۹ آشنا می‌کند. ویژگی دیگر این روایت این است که هم افزودن و هم کاستن را در بستر روایتی داستانی به کودکان می‌آموزد.

درباره‌ی دفترچه‌ی راهنمای خواندن و فعالیت‌های کتاب «چه و چه و چه یک بچه!»:

در این راهنما علاوه بر توصیه‌هایی که به هنگام بلندخوانی کتاب و پیش و پس از آن مربوط می‌شوند، چند فعالیت پیشنهاد شده است که کمک می‌کنند کودکان مفاهیم موجود در کتاب را بهتر درک کنند و در کنار آن، قدرت بیان و تخیل آنان نیز تقویت شود.

در قسمتی از این راهنما می‌خوانیم:

شمارش پیش‌رونده یعنی شمارش از یک به بالا، به فرض تا ده و شمارش پس‌رونده یعنی شمارش عددها از بالا به پایین به فرض از ده تا یک، از مهارت‌های شمارورزی یا ریاضی است که باید کودکان آن را بیاموزند. در این داستان هنگامی که خرگوش مادر ۹ بچه‌اش را به دنیا می‌آورد کودکان با شمارش پیش‌رونده و هنگامی که روباه بچه‌خرگوشها را یک‌به‌یک می‌رباید با شمارش پس‌رونده آشنا می‌شوند.

 

لینک دانلود دستنامه کتاب«چه و چه و چه یک بچه!»

دانلود (PDF , HandBook_ReadWithMe_che_o_che_o_che.pdf)لینک خرید کتاب «چه و چه و چه یک بچه!» از سایت هدهد

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *