راهنمای خواندن و فعالیت‌های کتاب «یک داستان محشر»

راهنمای خواندن و فعالیت‌های کتاب «یک داستان محشر»

معرفی دفترچه‌ی راهنمای خواندن کتاب «یک داستان محشر»، تهیه شده در موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان

موسسه‌ی پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان در راستای پشتیبانی برنامه‌ی «با من بخوان»، دفترچه‌های راهنمای خواندن و فعالیت‌های مربوط به‌ کتاب‌های برگزیده از سوی کارشناسان موسسه و شورای کتاب کودک را تهیه کرده و در دسترس مخاطبان قرار داده است تا خانواده‌ها، مربیان، آموزگاران و کتابداران را در زمینه‌ی چگونگی سهیم شدن کتاب با کودکان راهنمایی کند.

درباره‌ی کتاب «یک داستان محشر»:

نویسنده و تصویرگر: فوئب گیلمن. مترجم: نسرین وکیلی، پدرام مهین‌پور. تهران: نشر مبتکران.

گروه سنی: ۵ سال به بالا

معرفی کتاب:

پدربزرگ جوزف روانداز محشری برای او می‌دوزد. با گذشت زمان جوزف بزرگ می‌شود و روانداز کوچک. اما جوزف که رواندازش را خیلی دوست دارد از پدربزرگ می‌خواهد که کاری بکند. پدربزرگ یک کت محشر برای او می‌دوزد. وقتی کت برایش کوچک می‌شود، باز هم سراغ پدربزرگ می‌رود و پدربزرگ از کت یک جلیقه‌ی محشر برای او درست می‌کند. ماجرا همچنان ادامه پیدا می‌کند و جلیقه به یک کراوات محشر، یک دستمال محشر و سرانجام به یک دگمه‌ی محشر تبدیل می‌شود و سرانجام گم می‌شود و جوزف درباره‌ی آن یک داستان می‌نویسد.

در این داستان، افزون بر گذر زمان و تغییرات ناشی از آن، مسئله‌ی محیط‌زیستی بازیافت و استفاده‌ی دوباره از مواد دور ریختنی مطرح است. زباله‌سازی، یکی از مشکلات امروزه‌ی کشور ماست. ایران یکی از زباله‌سازترین کشورهای جهان است. می‌دانیم که زباله‌ها سبب آلودگی محیط زندگی ما می‌شوند، در حالی که برای بسیاری از مواد دور ریختنی می‌توان کاربردهای تازه‌ای پیدا کرد. با خواندن این کتاب برای کودکان، آنها را از کودکی با مفهوم بازیافت آشنا می‌کنیم.

درباره‌ی دفترچه‌ی راهنمای خواندن و فعالیت‌های کتاب «یک داستان محشر»:

با فعالیت‌های گوناگونی که برای قبل، بعد و در حین بلندخوانی این کتاب معرفی شده‌اند، کودکان با مسائلی همچون بازیافت و حفاظت از محیط زیست و مشاغل گوناگون آشنا می‌شوند و توالی رخدادهای داستانی را بهتر درک خواهند کرد. همچنین با فعالیت‌های هنری متنوع، مهارت دست‌ورزی و خلاقیت آنان افزایش خواهد یافت.

در قسمتی از این راهنما می‌خوانیم:

کشیدن برشی از خانه

هدف: تقویت توانایی تصویرسازی ذهنی کودکان، درک جایگاه اشیاء در فضا

بسیاری از تصویرهای این کتاب، برشی عرضی از یک خانه را نشان می‌دهند. از کودک بخواهید تا برشی از خانه‌تان را نقاشی کند. در

این کار به او کمک کنید تا بتواند آن را به درستی تصور و سپس نقاشی کند.

پس از کشیدن برش خانه، میتوانید جای وسیله‌هایی را در فضای خانه تغییر دهید و از کودک بخواهید جای آنها را در برش خانه مشخص کند. از کودک بخواهید برش‌هایی از وسایل و مواد دیگری در اطرافش را تصور و نقاشی کند، مانند برشی از سیب یا یک پرتقال، برشی از ظرفها و…

این فعالیت ممکن است برای کودکان کوچکتر کمی دشوار باشد. پیش از آغاز فعالیت بسنجید که کودک توانایی انجام آن را داشته باشد. در غیر این صورت فعالیت را تنها با کودکان بزرگتر اجرا کنید.

با دیگر فعالیت‌ها در دفترچه راهنمای فعالیت‌های کتاب یک داستان محشر آشنا خواهید شد.


دانلود دستنامه «یک داستان محشر»

دانلود (PDF , HandBook_ReadWithMe_yek_dastan_mahshar.pdf)لینک خرید کتاب«یک داستان محشر» از سایت هدهد

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *