,

افتتاح همزمان سه کتابخانه «با من بخوان» در منطقه جیرفت

در روزهای ۱۲ و ۱۳ تیرماه ۱۳۹۸ مراسم گشایش سه کتابخانهٔ آموزشگاهی در منطقهٔ جیرفت با همکاری مسئولان و کارشناسان آموزش و پرورش و با حضور مسئولان فرهنگی و شهرداری جیرفت برگزار شد.

ایدهٔ راه‌اندازی کتابخانه در جیرفت و روستاهای آن از زمانی شکل گرفت که مژده پلاشی، یکی از آموزگاران فعال «با من بخوان» از روستای هوکرد شهرستان جیرفت، با اجرای فعالیت‌های خلاق در پیوند با کتابخوانی شور و شوقی در میان کودکان این روستا برانگیخت. فعالیت‌های این آموزگار، کارشناسان «با من بخوان» را بر آن داشت تا کوله‌کتابی شامل ۴۰ عنوان کتاب بلندخوانی برای او بفرستند و او را تشویق کنند تا افزون بر کودکان کلاس خود برای کودکان دیگر نیز نشست‌های بلندخوانی برگزار کند. این آموزگار فعال این کتاب‌ها را به روستاها، شهرها و محله‌های مختلف می‌برد و در هر فرصت و امکانی که پیش می‌آمد به برگزاری نشست‌های بلندخوانی برای کودکان می‌پرداخت. حالا او سفیر «با من بخوان» بود.
آموزگاران دیگر نیز با مشاهدهٔ فعالیت‌های این آموزگار، با علاقهٔ بیش‌تری اجرای برنامه را در کلاس‌ها و مدرسه‌های خود پی گرفتند و به این ترتیب بود که گروه ترویج کتابخوانی جیرفت کار خود را آغاز کرد. آموزگاران و مربیان علاقه‌مند از شهر جیرفت، روستای علی‌آباد، روستای چینه و … به روستای هوکرد می‌آمدند و کیسه‌کتاب به امانت می‌گرفتند و با خود می‌بردند تا در هر مکانی که کودکان حضور داشتند بلندخوانی کنند؛ در مدارس، مساجد، محله‌ها و… هر کجا که کودکی باشد که بتوان شوق خواندن را در او برانگیخت.
اشتیاق کودکان و علاقه‌مندی، پیگیری و فعالیت آموزگاران، موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان را بر آن داشت تا در ادامه این پروژه، سه کتابخانه در شهرستان جیرفت و روستاهای اطراف آن راه‌اندازی کند. در مدت زمانی کوتاه همه چیز از کتاب و منابع کتابخانه‌ای گرفته تا تشکچه و پرده آماده شد و دانش‌آموزان و آموزگاران خود را آماده کردند تا تابستان گرم جیرفت را با سفر به دنیای داستان‌ها دلپذیر کنند. با برنامه‌ریزی و تلاش آموزگارها در هفتهٔ دوم تیرماه مراسم افتتاح سه کتابخانهٔ «باغ ستاره‌ها» در روستای هوکرد، «لاله» در روستای علی‌آباد عمران، «خانه مادر» در شهر جیرفت با حضور شماری از مسئولان برگزار شد. پس از آن آموزگاران و ترویج‌گران «با من بخوان» در کارگاهی یک روزه با اصول کار در کتابخانه‌های «با من بخوان» آشنا شدند.
برای تجهیز و راه‌اندازی این کتابخانه‌ها تاکنون بیش از ۱۰۰۰ نسخه کتاب دستنامه و فعالیت به همراه بسته‌های ویژه فضاسازی کتابخانه‌های «با من بخوان» به این منطقه فرستاده شده و در چیدمان و فضاسازی این کتابخانه‌ها نیازهای کودکان، در دسترس بودن کتاب‌ها و تراز رغبت کودکان در نظر گرفته شده است.

گزارش تصویری افتتاح این کتابخانه‌های را در ادامه ببینید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *