موقعیت مکانی: تهران/ حسن‌آباد فشافویه
تعداد کل کودکان: حدود ۱۱۰ کودک
پایه‌های تحصیلی: اول تا ششم
تعداد مربیان: ۶ نفر
تاریخ آغاز: سال ۱۴۰۰

مدرسه جمال‌الدین افغانی در منطقه‌ی حسن‌آباد فشافویه استان تهران به مدیریت خانم بخشی به آموزش کودکان افغان اختصاص دارد و به کودکان مهاجر افغانستانی در پایه‌های اول تا ششم دبستان خدمات آموزشی ارائه می‌دهد. همچنین در روستای ابراهیم‌آباد که در فاصله ۵ کیلومتری از حسن‌آباد واقع شده نیز مرکز دیگری وابسته به این مدرسه وجود دارد که کودکان پایه‌های اول تا چهارم را تحت پوشش دارد. آموزگاران با سابقه‌ی این دو مرکز از سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۴۰۱ با پشتیبانی یکی از نیکوکاران به برنامه‌ی «با من بخوان» پیوستند و به این ترتیب بیش از ۱۰۰ کودک تحت پوشش این برنامه قرار گرفتند.

در آبان ماه ۱۴۰۰ نزدیک به ۲۰۰ جلد کتاب باکیفیت به همراه کتابخانه‌های دیواری کلاسی و دستنامه‌های راهنما برای این دو مرکز فرستاده شد. برای آموزگاران این مرکز بسته‌های آموزش خلاق سواد پایه ارسال شده و همچنین کتاب فارسی‌آموز نخودی در اختیار تمامی کودکان پایه‌ی اول قرار گرفته است.

آموزگاران این مدرسه در دی ماه ۱۴۰۰ در کارگاه‌های آنلاین آشنایی با ادبیات کودکان و بلندخوانی شرکت ‌کردند. همچنین برای این آموزگاران جلسات آموزشی آنلاینی برای آشنایی با شیوه‌ی آموزش خلاق سواد پایه برگزار شده است تا نحوه‌ی کار با بسته‌های الفباورزی و فارسی‌آموز نخودی را بیاموزند.

از آن زمان تاکنون این آموزگاران فعالانه به برگزاری نشست‌های بلندخوانی در کلاس درس مشغول‌اند و با ارسال عکس و فیلم و گزارش از این نشست‌ها، کارشناسان «با من بخوان» را در جریان روند پیشرفت اجرای برنامه قرار می‌دهند. استقبال کودکان از کتاب‌ها و مشارکت آنان در فعالیت‌های کتابخوانی در مدت کوتاهی از شروع برنامه چشمگیر بوده است.
در بهمن ماه ۱۴۰۰ نیز کارگاه نمایش در پیوند با بلندخوانی برای آموزگاران این مرکز برگزار شد تا به آنان در غنی‌تر کردن فعالیت‌های در پیوند با بلندخوانی یاری رساند.

This post is also available in: انگلیسی