استان خراسان جنوبی

منطقه جغرافیایی: استان خراسان جنوبی شامل شش منطقه نهبندان، قاینات، بیرجند، درمیان، خوسف و بشرویه
گروه‌های سنی کودکان:  مهدکودک و پیش‌دبستان، پایه اول تا چهارم دبستان
تعداد کل کودکان تحت پوشش: 7900
تاریخ آغاز: مهر 1392
تاریخ پایان: خرداد 1396

خراسان جنوبی یکی از تجربه‌های موفق برنامه‌‌ی «با من بخوان» است که در طول 4 سال اجرای برنامه توانسته با یاری آموزگاران و مربیان خلاق و دلسوز این استان تاثیرات چشمگیر و ماندگاری در روند یادگیری کودکان به ویژه در مقطع پیش‌دبستانی برجا گذارد.

در سال 1392 کارشناسان موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان به سبب حضور گسترده و موثر «جامعه یاوری فرهنگی» در جنوب خراسان، برای نخستین بار اجرای چنین طرحی را برای روستاهای محروم و دور دست جنوب خراسان به مسئولین جامعه یاوری پیشنهاد کردند. پس از رایزنی‌های گسترده، در پایان خرداد 1392 تصمیم بر آن شد که این طرح از اول مهر 1392 با پشتیبانی مالی دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان و جامعه یاوری فرهنگی در دو منطقه نهبندان و قائنات درجنوب خراسان، برای 30 مهد کودک و پیش دبستانی شامل 700 کودک 4 تا 6 سال، اجرا شود. علت انتخاب این دو منطقه‌ی محروم، آمادگی بیش‌تر مسئولان آموزش و پرورش و بهزیستی این مناطق برای اجرای این برنامه و اشتیاق و علاقه‌ی مربیان و مدیران مهدکودک‌های روستایی این دو منطقه در پیاده کردن طرح در مهدکودک‌های خود بود.

در سال تحصیلی 93-94 «با من بخوان» برای سال دوم، با پشتیبانی مالی جامعه یاوری فرهنگی و دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان در جنوب خراسان اجرا شد. به سبب موفقیت‌های به دست آمده در سال گذشته، این طرح در سال جدید گسترش یافت و در 5 شهرستان بیرجند، خوسف، درمیان، قاین و نهبندان به اجرا در آمد و در مجموع 2375 کودک پیش‌دبستان و سال اول دبستان را را در 66 مرکز پیش‌دبستانی و دبستان تحت تحت پوشش خود قرار داد. همچنین در این سال تحصیلی، 60 مربی پیش‌دبستانی و 58 آموزگار پایه اول با شرکت در کارگاه‌های متعدد آموزش دیدند.

در پی اجرای طرح «با من بخوان» در این استان و نقش تاثیرگذار آن در افزایش جذب نوآموزان، استان خراسان جنوبی در سال تحصیلی ۹۴–۱۳۹۳ موفق به کسب رتبه دوم کشور در جذب کودکان به پیش‌دبستانی شد.

موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان در سال تحصیلی 95-1394 برای سال سوم برنامه‌ی «با من بخوان» را به پشتیبانی مالی و همکاری جامعه یاوری فرهنگی در آذر 94 آغاز نمود. در این سال تحصیلی شهرستان‌های بیرجند، خوسف، درمیان و بشرویه زیر پوشش برنامه «با من بخوان» قرار گرفتند.

پایه‌های پیش‌دبستانی و اول دبستان سه شهرستان بیرجند، خوسف و درمیان برای سال دوم زیر پوشش برنامه «با من بخوان» قرار گرفتند. به این ترتیب در این سه شهرستان 1765 کودک پیش‌دبستانی و پایه اول از آموزش‌ها و کتاب‌های این برنامه بهره‌مند شدند.

شهرستان بشرویه در سال تحصیلی 95-94 برای اولین بار به برنامه پیوست. در این شهرستان برنامه‌ی «با من بخوان» در پایه‌های پیش‌دبستان، اول، دوم، سوم و چهارم برای 1235 کودک اجرا شد.

در مجموع در سال تحصیلی 94-95، 59 آموزشگاه، 169 مربی و آموزگار و حدود 3000 کودک در کل خراسان جنوبی، زیر پوشش قرار گرفتند

در سال تحصیلی 95-96 نیز با پشتیبانی موسسه‌ی خیریه‌ی مهرگیتی حدود 490 کودک پیش و اول دبستان، 21 مربی و آموزگار 14 مدرسه در منطقه‌ی بیرجند به برنامه‌ی«با من بخوان» پیوستند.

همچنین به سبب موفقیت، استقبال و خلاقیت آموزگاران بشرویه در سال قبل، در سال تحصیلی 96-96 نیز با پشتیبانی گروهی از نیکوکاران 14 مدرسه و ١٣٤٠ کودک در مقطه پیش دبستان و دبستان در منطقه‌ی بشرویه برای سال دوم با برنامه‌ی «با من بخوان» همراه شدند.

با حمایت مالی پشتیبانان برنامه‌ی «با من بخوان» برای همه‌ی کلاس‌ها و کودکان تحت پوشش برنامه، کتاب‌های باکیفیت کودک به همراه دستنامه‌های راهنما و برگه‌های فعالیت، کتاب‌های راهنمای مربی و نیز بسته‌های آموزش خلاق سواد پایه از راه ادبیات فرستاده شده است.

در طی چهار سال اجرای برنامه در استان خراسان جنوبی، مجموعه کار‌گاه‌های «با من بخوان» در نوبت‌های متعدد و بسته به شرایط و پایه‌های تحصیلی تحت پوشش در هر منطقه، برای مربیان و آموزگاران به اجرا در آمده است. این کارگاه‌ها شامل، کارگاه‌ ادبیات کودک و کتاب‌های باکیفیت، کارگاه آشنایی با عناصر داستان، کارگاه‌ شیوه‌های بلندخوانی، و سامان‌دهی و برگزاری نشست‌های کتابخوانی، مجموعه کارگاه‌های آموزش خلاق سواد پایه شامل، آواورزی و الفباورزی، ریاضی آموز لولوپی، واژه‌نامه چیستانی تصویری، مجموعه کارگاه‌های هنر و نمایش، تکنیک‌های بیان و بدن و اهمیت آن برای کودکان، انواع نمایش خلاق، بداهه‌بازی، کارگاه نمایش عروسک دستکشی، کارگاه نمایش عروسک نخی و کاغذی، کارگاه عروسک سایه، ساخت دکور و فضاسازی تئاتر صحنه‌ای و کارگاه ساخت انواع ماسک، و نیز  کارگاه ارزش‌های زندگی و کارگاه محیط زیست در پیوند با کتابخوانی هستند.

همچنین کارشناسان برنامه‌ی «با من بخوان» در هر سال تحصیلی، دو نوبت به تک‌تک این روستاها و شهرهای مناطق تحت پوشش در خراسان جنوبی سفر کرده‌اند تا با بازدید از مدارس و مراکر تحت پوشش این استان، از نزدیک به پیگیری و نظارت بر کار مربیان و آموزگاران بپردازند و با حل مشکلات، برطرف کردن ایرادها و ارائه‌ی پیشنهادها و راهکارهای نو، آنان را در اجرای هر چه بهتر برنامه یاری دهند.

برای آشنایی با بازخوردها و دستاوردهای برنامه در این منطقه می‌توانید به گزارش‌های «با من بخوان»  مراجعه کنید.

مناطق زیر پوشش با من بخوان در خراسان جنوبی: