معرفی با من بخوان در استان خراسان جنوبی:

منطقه جغرافیایی: استان خراسان جنوبی شامل شش منطقه نهبندان، قاینات، بیرجند، درمیان، خوسف و بشرویه
تعداد کودکان: ۶۰۰۰ نفر
تعداد مربیان و آموزگاران: ۳۱۳ مربی پیش‌دبستان و پایه‌های اول تا چهارم دبستان
تاریخ آغازمهر ۹۲

از ابتدای کار “با من بخوان”، مسئولین موسسه در اندیشه پیاده کردن این طرح در روستاهای دوردست جنوب خراسان در مقطع پیش‌دبستان بودند. به همین سبب این طرح را برای “صندوق کودکان در بحران” وابسته به دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان (IBBY)  ارسال داشتند و پس از بررسی‌های لازم این طرح از سوی این سازمان مورد تایید قرار گرفت و بودجه‌ای برای اجرای آن در جنوب خراسان در نظر گرفته شد.

در سال ۱۳۹۲ کارشناسان موسسه به سبب حضور گسترده و موثر “جامعه یاوری فرهنگی” در جنوب خراسان، اجرای طرح با من بخوان را برای روستاهای محروم و دوردست جنوب خراسان به مسئولین جامعه یاوری پیشنهاد کردند. پس از رایزنی‌های گسترده، در پایان خرداد ۱۳۹۲ تصمیم بر آن شد که این طرح از اول مهر ۹۲ با پشتیبانی مالی دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان و جامعه یاوری فرهنگی در دو منطقه نهبندان و قاینات در جنوب خراسان، برای ۲۴ مهدکودک و پیش‌دبستانی شامل ۷۲۰ کودک ۴ تا ۶ سال، اجرا شود. سبب انتخاب این دو منطقه محروم، آمادگی بیشتر مسئولین آموزش و پرورش و بهزیستی در اجرای این برنامه در مناطق خود و اشتیاق و علاقه مربیان و مدیران مهدکودک‌های روستایی این دو منطقه در پیاده کردن طرح در مهدکودک‌های خود بود. به همین سبب جامعه یاوری که شناخت عمیقی از منطقه و شرایط آن دارد، اجرای این برنامه را در این دو منطقه پیشنهاد کرد و در همه مراحل افزون بر پشتیبانی مالی، در اجرای هر چه بهتر این برنامه در منطقه کارشناسان موسسه را یاری داد.

فاز نخست این پروژه که از ابتدای مهر ۹۲ آغاز شده بود، در آخر شهریور ۹۳ با موفقیت به پایان رسید و هم‌اکنون مربیان آموزش‌دیده این طرح را به طور مستقل در منطقه به پیش می‌برند. از مهر ۹۳، ۱۷۶۶ کودک از سه منطقه بیرجند، خوسف و درمیان به این طرح پیوسته‌اند و با من بخوان در مجموع ۲۳۶۰ کودک پیش‌دبستان و سال اول دبستان را در این سال تحت پوشش خود قرار داده است.

موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان در سال ۹۳ نخستین دور جدید کارگاه‌های «با من بخوان» را در محل آموزش‌های ضمن خدمت آموزش و پرورش شهرستان بیرجند استان خراسان جنوبی برگزار کرد. شش کارگاه آموزشی در آبان و آذر ۹۳ برای ۶۰ مربی پیش‌دبستانی و ۵۹ آموزگار پایه اول از ۵ شهرستان تحت پوشش به اجرا درآمد و تعداد ۵۴۰۰ جلد کتاب همراه نزدیک به ۶۰۰۰۰ برگ فعالیت و ۷۲۰ دستنامه آموزشی برای مدارس و پیش دبستانی‌ها ارسال شد.

در پی اجرای طرح با من بخوان در این استان و نقش تاثیرگذار آن در افزایش جذب نوآموزان، استان خراسان جنوبی در سال تحصیلی ۹۴۱۳۹۳ موفق به کسب رتبه دوم کشور در جذب کودکان به پیش‌دبستانی شد.

در سال ۹۴، در پی گسترش طرح با من بخوان، شهرستان بشرویه نیز زیر پوشش این طرح قرار گرفت. کارگاه‌های با من بخوان به روال عادی طی دو روز در آذرماه در این شهرستان برگزار شد و ۷۰ نفر از مربیان و آموزگاران این شهرستان با اهداف و شیوه‌های بلندخوانی و روش‌های آموزشی خلاق آشنا شدند. بدین ترتیب در سال ۹۴، ۱۲۰۰ کودک از شهرستان بشرویه در پیش‌دبستان و پایه‌های اول تا چهارم دبستان به کودکان زیر پوشش طرح با من بخوان افزوده شدند و با پشتیبانی جامعه یاوری فرهنگی ۳۳۱۰ جلد کتاب، ۳۹۰ دستنامه آموزشی و ۶۷۸۵۰ برگه فعالیت به دست کودکان، مربیان و آموزگاران این شهرستان رسیده است.

در همین سال در ادامه طرح، کارگاه‌های پیشرفته با من بخوان برای ۱۰۰ نفر از مربیان پایه اول شهرستان‌های خوسف، درمیان و بیرجند برگزار شد. این کارگاه‌های پیشرفته شامل کارگاه‌های محیط‌ زیست در پیوند با کتاب، واژه‌نامه چیستانی و کارگاه نمایش با عروسک نخی بودند. همچنین کارگاه‌های مقدماتی با من بخوان برای مربیان و آموزگارانی که تازه به طرح پیوسته‌اند، برگزار شد.

بر مبنای آمار مربوط به سال تحصیلی ۹۵-۱۳۹۴ در این سه شهرستان ۱۷۵۰ کودک پیش دبستانی و پایه اول دبستان تحت پوشش قرار گرفتند و بیش از ۲۲۰۰ جلد کتاب، ۶۶۰ دستنامه آموزشی و ۲۳۸۰۰۰ برگه فعالیت به دست این کودکان رسیده است.

گزارش تفصیلی طرح با من بخوان در استان خراسان جنوبی (خرداد ۹۲ – شهریور ۹۳):

گزارش با من بخوان -خراسان جنوبی-۱۳۹۲-۱۳۹۳

مناطق زیر پوشش با من بخوان در خراسان جنوبی:

This post is also available in: English