معرفی با من بخوان در استان سیستان و بلوچستان

منطقه جغرافیایی: استان سیستان و بلوچستان شامل مناطق زابل، زاهدان، ایرانشهر، سرباز، راسک، لاشار، نیک‌شهر، چابهار ، کنارک، بنت، فنوج، زرآباد و سراوان

گروه‌های سنی کودکان:  مهدکودک و پیش‌دبستان، پایه اول تا چهارم دبستان

تعداد کل کودکان تحت پوشش:

تاریخ آغاز: پاییز 1393

در حال اجرا

بنا به گفته‌ی یکی از نمایندگان استان سیستان و بلوچستان در مجلس شورای اسلامی، ۲۰۰ هزار کودک و نوجوان در استان سیستان و بلوچستان از تحصیل بازمانده‌اند و تنها ۵۰ درصد ورودی‌های مدارس موفق به دریافت مدرک دیپلم می‌شوند، همچنین یک سوم کلاس‌های درس در این استان غیراستاندارد است. ۷۰ درصد اهالی استان زیر خط فقر زندگی می‌کنند و سیستان و بلوچستان آخرین استان ایران از حیث توسعه‌یافتگی است. محرومیت، بیکاری و مرزهای طولانی استان با کشورهای افغانستان و پاکستان و دسترسی به آب‌های آزاد، باعث رواج پدیده‌ی قاچاق در این استان شده است. سیستان و بلوچستان سال‌هاست با خشکسالی وسیعی دست و پنجه نرم می‌کند و همین موجب شده است مردم به ناچار کار کشاورزی را رها کرده و با تبادل کالا در مرز معیشت خانواده‌ی خود را تامین کنند. بنا بر گفته‌ی بسیاری از آموزگاران زیر پوشش برنامه‌ی «با من بخوان»، بسیاری از خانواده‌ها با بیان عبارات کلی مانند شغل آزاد از گفتن پیشه‌ی پدر خانواده خودداری می‌کنند و این در حالی است که بیش‌تر این افراد با قاچاق کالا از مرز هزینه‌ی زندگی خانواده‌شان را تامین می‌کنند. یکی دیگر از معضلات این استان آمار بالای ازدواج‌های ثبت‌نشده و کودکان بدون شناسنامه است.

با توجه به معضل‌ها و نیازهای این منطقه محروم ایران، «با من بخوان» فعالیتش را در استان سیستان و بلوچستان در سال ۱۳۹۳ با همکاری انجمن شاه پری آغاز کرد. انجمن شاه‌پری یاری‌گران زنان سیستان و بلوچستان که از سال ۱۳۹۲ با هدف حمایت و تلاش در جهت توانمند نمودن و ارتقا سطح فرهنگی و آموزشی زنان و دختران استان سیستان و بلوچستان ایجاد شده است، پروژه‌های مختلفی را در دستور کار خود دارد که یکی از آن‌ها، پروژه‌ی شادی و امید به آینده است که کار خود را در چهار فاز فضاسازی اتاق‌های بستری کودکان، قصه‌گویی، ترویج کتاب و کتابخوانی (بلندخوانی) و برگزاری کلاس‌های آموزشی آغاز کرده است. این پروژه با همکاری موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان و انجمن شاه‌ پری از آذر ماه سال ۱۳۹۳ در بیمارستان علی اصغر زاهدان برای کودکان مبتلا به تالاسمی و هموفیلی به اجرا درآمده است. هدف از اجرای این برنامه رساندن کتاب‌های باکیفیت به دست کودکان بیمار در جهت بالا بردن سطح کیفی زندگی کودکان بیمار است.

از پاییز ۱۳۹۴ و همزمان با شروع سال تحصیلی 94-95، با من بخوان همکاری خود را با آموزش و پرورش استان سیستان و بلوچستان آغاز کرد و به مدرسه‌های زابل، زاهدان و ایرانشهر رفت. از آن‌جا که بسیاری از کودکان زیر پوشش برنامه‌ی «با من بخوان» در این استان از مردم بلوچ‌زبان این منطقه هستند که به علت سخن گفتن به زبان بلوچی و ناآشنایی با زبان فارسی در سال‌های نخست ورود به مدرسه برای یادگیری خواندن و نوشتن زبان فارسی با مشکلات بسیاری روبه‌رو ‌اند، برنامه «با من بخوان» با توجه به دوزبانه بودن دانش‌آموزان بر تقویت سواد پایه با استفاده از شیوه‌های نوین آموزش خلاق کودک‌محور تمرکز کرد. در این سال اجرای برنامه در این استان در سه منطقه پیگیری شد:

با آغاز سال تحصیلی شرکت عمران آذرستان برای پشتیبانی مالی از پیوستن 258 کودک پیش‌دبستان و دبستان در شهرستان زابل به برنامه‌ی «با من بخوان» اعلام آمادگی کرد. همچنین با پشتیبانی این شرکت نزدیک به 400 آموزگار در مناطق ایرانشهر، سرباز، لاشار و راسک با تمرکز بر تقویت سواد پایه از راه ادبیات به برنامه «با من بخوان» پیوستند و بسته‌های آموزش خلاق سواد پایه را دریافت کردند.

مرحله‌ی دیگر برنامه از نیمه‌ی آذرماه 1394 با پشتیبانی مالی جامعه یاوری فرهنگی و هماهنگی آغاز به کار کرد و 1775 دانش‌آموز در 12 دبستان در زاهدان و 8 مدرسه‌ی عشایری حومه‌ی زاهدان را تحت پوشش قرار داد.

کارشناسان در سال نخست تاثیر روش‌های برنامه‌ی «با من بخوان» به ویژه بر تقویت سواد پایه را شگفت‌انگیز ارزیابی کردند. به باور آن‌ها و بنا به گزارش‌ها و تجربه‌های آموزگاران، این برنامه سبب رشد مهارت‌های خواندن و نوشتن، افزایش دایره‌ی واژگان و بهبود روحیه، نشاط و اعتماد به نفس کودکان دوزبانه و عشایری شده است. همین امر کارشناسان، پشتیبانان و مجریان برنامه‌ی «با من بخوان» را بر آن داشت تا در سال دوم با انگیزه و انرژی مضاعف به اجرای برنامه همت گمارند.

در سال تحصیلی 95-96 علاوه ایرانشهر، زابل ایرانشهر و مدارس عشایری زاهدان، با من بخوان شماری از مدارس مناطق چابهار، نیک‌شهر، زرآباد کنارک، بنت، فنوج و قصرقند را نیز تحت پوشش قرار داد.

در منطقه‌ی نیک‌شهر  شامل چهار قطب نیکشهر، فنوج، بنت و قصرقند 54 مدرسه و مرکز، 77 آموزگار و 1835 کودک تحت پوشش «با من بخوان» قرار گرفتند. در بعضی آموزشگاه‌ها کلاس‌ها چند پایه بودند و در کل 1700 کودک پایه اول، 20 کودک پیش دبستانی و 115 کودک در پایه‌های مختلف دوم تا ششم دبستان در این مناطق از امکانات و آموزش‌های برنامه بهره‌مند شده‌اند.

شماری از روستا‌‌های چابهار نیز در این سال تحصیلی برنامه‌ی «با من بخوان» را اجرا کردند و این برنامه 41 آموزشگاه و 22 منطقه‌ی روستایی و حومه شهر چابهار، 66 آموزگار و 2259 دانش‌آموز پایه اول دبستان و چندپایه را تحت پوشش خود درآورد. به این ترتیب 10 درصد از دانش‌آموزان چابهار زیر پوشش این برنامه قرار گرفتند.

در منطقه‌ی زرآباد کنارک ۲۵ آموزشگاه، ۳۰ آموزگار و ۸۹۸ کودک تحت پوشش «با من بخوان» قرار گرفتند. با احتساب کلاس‌های چند پایه ۴۸۴ کودک پایه اول، ۶۷ کودک پیش دبستانی و ۳۴۷ کودک چند پایه در سال تحصیلی 95-96 در این منطقه به «با من بخوان» پیوستند.

در زابل، در 5 قطب هامون ، نیمروز ، هیرمند، بنجار و زهک و در مجموع  35کودک، 27مربی و آموزگار و 25مدرسه و در ایرانشهر نیز 3135 کودک، 96 مربی و آموزگار و 30 مدرسه پایه اول و دوم با اجرای برنامه‌ی «با من بخوان» حال و هوای متفاوتی به کلاس‌های خود بخشیدند.

مدارس عشایری زاهدان یکی از تجربه‌های موفق و بی‌نظیر برنامه‌ی «با من بخوان» در این استان است. 418 کودک، 20 مربی و آموزگار، 15مدرسه در این منطقه در برنامه شرکت داشتند و علاقه و خلاقیت آموزگاران این منطقه کلاس‌های درس ساده و بدون امکانات آن را به مکان‌هایی سرشار از یادگیری و خلاقیت تبدیل کرده است.

شرکت عمران آذرستان، شرکت سازورسازه آذرستان، شرکت مهندسی ایداج، شرکت بالین تک، خانم تقدیر شریعت‌پناهی و آقای کاوه امینی و جمعی دیگر از نیکوکاران پشتیبانی از این برنامه را در سال تحصیلی 95-96 بر عهده داشتنند.

در سال تحصیلی 96-97 نیز «با من بخوان» پس از پیگیری‌های فراوان برای سال سوم به مدارس این استان محروم قدم گذاشته است. امسال نیز مدارس عشایری زاهدان، مدارس مناطق زابل و نیک‌شهر تحت پوشش برنامه قرار دارند و منطقه‌ی سراوان نیز برای نخستین بار به این برنامه پیوسته است.

برای آشنایی با بازخوردها و دستاوردهای برنامه در این منطقه می‌توانید به گزارش‌های «با من بخوان» مراجعه کنید.

 

مناطق زیر پوشش با من بخوان در سیستان و بلوچستان