راهنمای خواندن و فعالیت‌های کتاب «آبی کوچولو»

راهنمای خواندن و فعالیت‌های کتاب «آبی کوچولو»

معرفی دفترچه‌ی راهنمای خواندن کتاب «آبی کوچولو»، تهیه شده در موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان

موسسه‌ی پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان در راستای پشتیبانی برنامه‌ی «با من بخوان»، دفترچه‌های راهنمای خواندن و فعالیت‌های مربوط به‌ کتاب‌های برگزیده از سوی کارشناسان موسسه و شورای کتاب کودک را تهیه کرده و در دسترس مخاطبان قرار داده است تا خانواده‌ها، مربیان، آموزگاران و کتابداران را در زمینه‌ی چگونگی سهیم شدن کتاب با کودکان راهنمایی کند.

درباره‌ی کتاب « آبی کوچولو»:

نویسنده و تصویرگر: گی چپمن. مترجم: مهشید مجتهدزاده. تهران: نشر امیرکبیر، کتاب‌های شکوفه.

گروه سنی: ۷-۱۲ سال

معرفی کتاب:

آبی کوچولو گم شده است. پسری بنام ویل او را در جنگل پیدا می‌کند. آبی کوچولو در طول راه خانه‌اش را برای ویل توصیف می‌کند. آن ها از پیدا کردن خانه او ناامید می‌شوند. ویل آبی کوچولو را به خانه اش دعوت می‌کند. مادر بزرگ با دیدن آبی کوچولو بسیار خوشحال می‌شود، چرا که او تکه گمشده یکی از بشقاب‌های چینی مادر بزرگ است. مادربزرگ آبی کوچولو را به بشقاب چینی می‌چسباند و ویل خوش حال است که آبی کوچولو صحیح و سالم به خانه رسیده است.

نویسنده و تصویرگر در این کتاب با ظرافت و دیدگاهی هنرمندانه به موضوع سنت و جایگاه آثار تاریخی در زندگی انسان امروزی می‌پردازد. در این کتاب اشیای تاریخی جان می‌گیرند و جزیی از زندگی کودک می‌شوند.

درباره‌ی دفترچه‌ی راهنمای خواندن و فعالیت‌های کتاب «آبی کوچولو»:

این راهنما به کودکان می‌آموزد که چگونه یک شیء سفالی شکسته را بازسازی کنند. این فعالیت افزون بر سرگرم‌کننده بودن به کودکان می‌آموزد تا به سادگی از کنار میراث فرهنگی نگذرند و به آن احترام بگذارند. همچنین کودکان می‌آموزند که چرا اشیای موجود در موزه‌ها دچار شکستگی هستند و چگونه مرمت‌گران یک شیء را مرمت می‌کنند.

در قسمتی از این راهنما می‌خوانیم:

آموزش مرمت ظرف سفالی شکسته

گام دوم: وصالی موقت

در این مرحله، با استفاده از برچسب‌های کاغذی، قطعه‌های شکسته را به طور موقت به هم بچسبانید. به این کار وصالی موقت می‌گویند.

با ادامه‌ی این فعالیت و دیگر فعالیت‌ها در دفترچه راهنمای فعالیت‌های کتاب آبی کوچولو آشنا خواهید شد.


دانلود دستنامه کتاب «آبی کوچولو»


دانلود (PDF , HandBook_ReadWithMe_Abi_kuchulu.pdf)

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *