راهنمای خواندن و فعالیت‌های کتاب «جمجمک برگ خزون»

راهنمای خواندن و فعالیت‌های کتاب «جمجمک برگ خزون»

معرفی دفترچه‌ی راهنمای خواندن کتاب «جمجمک برگ خزون»، تهیه شده در موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان

موسسه‌ی پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان در راستای پشتیبانی برنامه‌ی «با من بخوان»، دفترچه‌های راهنمای خواندن و فعالیت‌های مربوط به‌ کتاب‌های برگزیده از سوی کارشناسان موسسه و شورای کتاب کودک را تهیه کرده و در دسترس مخاطبان قرار داده است تا خانواده‌ها، مربیان، آموزگاران و کتابداران را در زمینه‌ی چگونگی سهیم شدن کتاب با کودکان راهنمایی کند.

درباره‌ی کتاب «جمجمک برگ خزون»:

نویسنده: محمدهادی محمدی. تصویرگر: پرستو حقی. تهران: موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان.

گروه سنی: ۳-۶ و ۷-۹ سال

معرفی کتاب:

«جمجمک برگ خزون»، یک ترانه-متل با روایتی در چند چرخه است که مادر، دختر کوچک خود را نوازش می‌کند و دخترک نیز در میان باغ و گل و فضای خانه‌های ایرانی با گنجشکی که کنار اوست دوستی می‌کند.

متل چیست؟ متل، بیان کوتاه و ساده‌ی ماجراهایی است که به دنبال هم می‌آیند. بیشتر متل‌ها وزن و گاهی قافیه دارند و بعضی از کلمه‌ها و جمله‌ها در آنها تکرار می‌شوند. همین باعث ماندگاری آن‌ها در ذهن می‌شود. متل، کودکان خردسال را سرگرم می‌کند و به آنها نظم فکری می‌آموزد، آن‌ها را با تجربه‌های تازه آشنا می‌کند و در زبان‌آموزی آن‌ها نقش مهمی دارد. علاوه بر این، متل‌ها کودک دیروز و امروز را به هم پیوند می‌دهند «جمجمک برگ خزون »، بازآفرینی تازه‌ای از ترانه-متلی به همین نام است.

درباره‌ی دفترچه‌ی راهنمای خواندن و فعالیت‌های کتاب «جمجمک برگ خزون»:

در راهنمای این کتاب با فعالیت‌های مختلف مناسب قبل، بعد و هنگام بلندخوانی آشنا می‌شوید. با استفاده از این فعالیت‌ها، کودکان در کنار لذت بردن از کتاب، فرهنگ بومی را بیشتر می‌شناسند، شناخت وسیع‌تری درباره‌ی گیاهان می‌یابند و با مسائل مربوط به محیط زیست و جانوران آشنا می‌شوند. همچنین فعالیت‌های هنری پیشنهادی این راهنما مهارت‌های دست‌ورزی و تخیل را در کودکان تقویت خواهند کرد.

در قسمتی از این راهنما می‌خوانیم:

توجه به جانوران

هدف: ایجاد علاقه و دوستی با جانوران، توجه به محیط زیست و حیات‌وحش

  • می‌توانید با کمک کودکان برای پرندگان، لانه یا پناهگاه بسازید.
  • پرندگان بومی منطقه‌ی خود را شناسایی و درباره‌ی آن‌ها با کودکان گفت‌وگو کنید.

بقیه‌ی نکات و فعالیت‌ها را در دفترچه‌ی راهنمای خواندن و فعالیت‌های کتاب جمجمک برگ خزون مطالعه کنید.دانلود دستنامه کتاب«جمجمک برگ خزون»

دانلود (PDF , HandBook_ReadWithMe_jomjomak.pdf)لینک خرید کتاب «جمجمک برگ خزون» از سایت هدهد0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *