راهنمای خواندن و فعالیت‌های کتاب «داستانک‌های خرگوش حکیم»

راهنمای خواندن و فعالیت‌های کتاب «داستانک‌های خرگوش حکیم»

معرفی دفترچه‌ی راهنمای خواندن کتاب «داستانک‌های خرگوش حکیم»، تهیه شده در موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان

موسسه‌ی پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان در راستای پشتیبانی برنامه‌ی «با من بخوان»، دفترچه‌های راهنمای خواندن و فعالیت‌های مربوط به‌ کتاب‌های برگزیده از سوی کارشناسان موسسه و شورای کتاب کودک را تهیه کرده و در دسترس مخاطبان قرار داده است تا خانواده‌ها، مربیان، آموزگاران و کتابداران را در زمینه‌ی چگونگی سهیم شدن کتاب با کودکان راهنمایی کند.

درباره‌ی کتاب «داستانک‌های خرگوش حکیم»:

نویسنده: محمدهادی محمدی. تصویرگر: کیوان اکبری. تهران: انتشارات موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان.

گروه سنی: ۷-۹ سال

معرفی کتاب:

این کتاب شامل ۱۲ داستانک است که ماجرای همه آنها در کشور خرگوشان روی می‌دهد. شاه خرگوش بر خرگوش‌های رعیت حکومت می‌کند و بهره‌کار آنها را می‌گیرد. او و نزدیکانش در آسودگی و فراوانی زندگی می‌کنند، اما خرگوشان رعیت در رنج و تهیدستی و گرسنگی به سر می‌برند. خرگوشی از خرگوشان رعیت مشکلی از شاه را حل کرده و حکیم دربار شده است. او راحت‌طلب است اما رنج رعیت‌ها را هم می‌فهمد و به ابتکار خود کارهایی انجام می‌دهد که گاه به سود شاه و گاه به سود رعیت‌ها و گاهی هم به سود هر دو می‌انجامند. البته گاهی هم خرابکاری می‌کند و تنبیه می‌شود. سرانجام، رعیت‌ها به سبب ستم و بیداد خرگوش شاه سر به شورش برمی‌دارند، شاه را زندانی می‌کنند و به خرگوش حکیم پیشنهاد می‌دهند شاه شود. اما او نمی‌پذیرد، چون زندگی راحت و بی‌خطر را بیشتر می‌پسندد.

درباره‌ی دفترچه‌ی راهنمای خواندن و فعالیت‌های کتاب «داستانک‌های خرگوش حکیم»:

هر نشست بلندخوانی کتاب از سه مرحله تشکیل شده است: مرحله پیش از بلندخوانی، مرحله بلندخوانی و مرحله پس از بلندخوانی. در این راهنما نکات و فعالیت‌هایی برای هر سه مرحله پیشنهاد شده‌است. با اجرای این فعالیت‌ها، توانایی استدلال، بیان و تفکر انتقادی کودکان با گفت‌وگو درباره‌ی داستان تقویت می‌شود، مهارت‌های هنری و نمایشی آن‌ها پرورش می‌یابد و به نوشتن تشویق می‌شوند.

در قسمتی از این راهنما می‌خوانیم:

داستانک‌های خرگوش حکیم برای اجرای نمایشی بسیار مناسب هستند. می‌توانید آن‌ها را به شیوه‌های گوناگون با کودکان اجرا کنید. یکی از شیوه‌های آسان اجرای نمایش، استفاده از ماسک است. به همراه این دستنامه، الگو و راهنمای ساخت دو نوع ماسک در اختیار شما قرار داده شده است. الگوها را روی مقوا پیاده کنید و با رنگ‌آمیزی یا کلاژ پارچه، کاغذهای رنگی و پنبه، ماسک‌ها را تزئین کنید.لینک دانلود دستنامه کتاب داستانک‌های خرگوش حکیم

دانلود (PDF , HandBook_ReadWithMe_khargoosh_hakim.pdf)

 

لینک خرید کتاب «داستانک‌های خرگوش حکیم» از سایت هدهد

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *