راهنمای خواندن و فعالیت‌های کتاب «سوال بزرگ»

راهنمای خواندن و فعالیت‌های کتاب «سوال بزرگ»

معرفی دفترچه‌ی راهنمای خواندن کتاب «سوال بزرگ»، تهیه شده در موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان

موسسه‌ی پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان در راستای پشتیبانی برنامه‌ی «با من بخوان»، دفترچه‌های راهنمای خواندن و فعالیت‌های مربوط به‌ کتاب‌های برگزیده از سوی کارشناسان موسسه و شورای کتاب کودک را تهیه کرده و در دسترس مخاطبان قرار داده است تا خانواده‌ها، مربیان، آموزگاران و کتابداران را در زمینه‌ی چگونگی سهیم شدن کتاب با کودکان راهنمایی کند.

درباره‌ی کتاب «سوال بزرگ»:

نویسنده: ولف ارلبروش. مترجم: مهرآفرین معظمی گودرزی. تهران: مرکز نشر صدا.

گروه سنی: ۵ سال به بالا

معرفی کتاب:

این کتاب پرسشی بزرگ را مطرح می‌کند؛ پرسشی که پاسخ هر کودکی به آن متفاوت است و با گذشت زمان نیز پاسخ‌هایشان تغییر خواهد کرد. پرسشی که کودک با آن روبه‌رو می‌شود این است: چرا اینجا هستم؟ یا بهتر است بگوییم چرا در این دنیا هستم؟ کتاب کودک را ترغیب می‌کند فکر کند، برگردد و واکاوی کند تا به پاسخ پرسش دست یابد. همانطور که در کتاب هم می‌بینید، یک پاسخ مشخص برای پرسش‌های فلسفی وجود ندارد. بلکه کودکان پاسخ‌های گوناگونی به این پرسش می‌دهند و در نتیجه به کودک فرصت داده می‌شود پاسخ‌های متفاوت و تفاوت در رویکردها را ببیند.

درباره‌ی دفترچه‌ی راهنمای خواندن و فعالیت‌های کتاب «سوال بزرگ»:

فلسفه برای کودکان و ترغیب آنها به فکر کردن و گفت‌وگو بدون داستان و بازی بی‌فایده و کسل‌کننده است . این راهنما به خانواده‌ها و مربیان کمک می‌کند تا گفت‌وگو با کودکان درباره‌ی این پرسش فلسفی را با بازی‌ها و فعالیت‌های مختلف هنری و خلاقانه همراه کنند.

در قسمتی از این راهنما می‌خوانیم:

پس از بلندخوانی و گفت‌وگو درباره‌ی کتاب، از کودکان بخواهید شخصیتی را (واقعی یا خیالی) انتخاب کنند. پس از گزینش، آن را نقاشی کنند و بگویند این شخصیت چه پاسخی به سؤال بزرگ می‌دهد. در پایان از این نقاشی‌ها نمایشگاهی برپا کنید.

با دیگر فعالیت‌ها در دفترچه راهنمای فعالیت‌های کتاب سوال بزرگ آشنا خواهید شد.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *