خانه کودک کوشا

موقعیت مکانی : محله امامزاده یحیی واقع در بهارستان
شمار کودکان : ۸۰ نفر
گروه سنی کودکان: ۴ تا ۶ سال
شمار مربیان: ۶ نفر
تاریخ شروع : شهریور ماه ۹۳

خانه کودکان کوشا فعالیت خود را در محل خانه اسباب‌بازی و سلامت دبیر الملک با محوریت کودکان کار در محله امامزاده یحیی واقع در بهارستان از سال ۱۳۸۰ آغاز کرده است. این خانه متعلق به میرزا محمدحسین‌خان فراهانی ملقب به دبیرالملک از مربیان دستگاه مستوفی‌گری قاجاریه و از کارگزاران آن دولت است. خانه تاریخی دبیرالملک که از سوی شهرداری تهران مرمت شده است، اکنون محلی برای تحصیل، آموزش و بازی کودکان خانواده‌های کم درآمد منطقه و کودکان کار است. در شهریور ماه ۱۳۹۳ چهار کارگاه برای مربیان خانه کودک کوشا برگزار شد و پس از آن در مهرماه ۱۳۹۳ برنامه با من بخوان به طور رسمی در این مرکز آغاز به کارکرد. همچنین بار دیگر در دی ماه ۹۳ یک دوره کارگاه تکمیلی برای مربیان برگزار شد. تا کنون ۱۳ بازدید توسط ۳ نفر از آموزشگران موسسه از این مرکز به عمل آمده است.

شرح برنامه

در این مرکز کلاس‌های بلندخوانی و کار با بسته‌ی آواورزی برای کودکان ۴ و ۵ سال و کلاس‌های کار با بسته‌های آموزش خلاق الفباورزی و لولوپی برای کودکان ۶ ساله برگزار می‌شود. مسئول آموزش خانه کودک کوشا، بر این باور است که پس از گذشت ۶ ماه از شروع برنامه با من بخوان در این مرکز دگرگونی‌های محسوس و گسترده‌ای ایجاد شده است. برای نمونه وجود برنامه‌ی مشخص آموزشی موجب شده است تا مربیان با نظم فکری بیشتری قدم به کلاس بگذارند و بازدهی کاری بالاتری داشته باشند. همچنین،‌ به موجب برنامه با من بخوان مربیان وادار شده‌اند مطالعه جانبی بیشتر و گسترده‌تری داشته باشند تا بتوانند با مربیان دیگر برای رسیدن به نتیجه‌ی مطلوب‌تر همفکری کنند. مهمترین نتیجه اجرای برنامه با من بخوان تاثیر آن بر روی کودکان است. اکنون تمرکز کودکان بالا رفته است، با شخصیت‌های داستانی کتاب‌ها همزاد پنداری و نمایش بازی می‌کنند. در کارهای گروهی و استفاده مشترک از وسایل صبر و شکیبایی به خرج می‌دهند و همدیگر را با وجود تفاوت‌هایی که دارند می‌پذیرند. اعتماد به نفسشان بالا رفته و می‌توانند درباره موضوعاتی که در ذهن دارند سوال کنند، تمرکز شنیداریشان تقویت شده است و می‌توانند با دیگران به راحتی ارتباط برقرار کنند. به دلیل موضوعات متنوع کتاب‌ها و فعالیت‌های مرتبط با آن‌ها،‌ با حضور در مکان‌های مختلف از قبیل نانوایی،‌ تاتر، ‌رستوران، پارک حیات‌وحش و… دانش اجتماعی‌شان بالا رفته و آداب و شرایط حضور در یک مکان عمومی را فرا گرفته اند.

در کل می‌توان گفت: حس اطمینان و اعتماد به نفس، همکاری و پذیرش کلاس و یکدیگر، علاقمندی به کتاب داستان و لذت گوش دادن در بین کودکان ایجاد و تقویت شده و اضطراب جدایی به تدریج در بین آنان از بین رفته است

This post is also available in: English