منطقه جغرافیایی:  استان سیستان و بلوچستان – زاهدان – شیرآباد
گروه سنی کودکان:  پیش دبستان- اول تا سوم دبستان
تعداد کودکان: 260 کودک
تعداد مربیان: 11 نفر
تاریخ آغاز:  مهر 1397
در حال اجرا

در یکی از آسیب‌پذیرترین مناطق ایران، شیرآباد، که در حاشیه‌ی شهر زاهدان قرار دارد، کانون نوید زندگی کوشا با راه‌اندازی یک مهدکودک تلاش کرده تا کودکان را از سنین پایین زیر پوشش قرار دهد. این کانون مدرسه‌ای را نیز در این منطقه راه‌اندازی و اداره می‌کند که به آموزش کودکان دوره دبستان و نیز کودکان بازمانده از تحصیل می‌پردازد. پروژه‌ی با من بخوان در مهد کودک کوشای زاهدان در سال تحصیلی 97-98 شروع به‌کار کرد. پشتیبانی این پروژه را سرکار خانم هاشمی بر عهده دارند. در مهر ماه سال 1397، با هماهنگی‌های انجام شده، حدود 50 عنوان کتاب برای این مهد فرستاده شد. آذر ماه، همزمان با شروع کار مهدکودک، کتابخانه کودک‌محور با من بخوان نیز فعالیت خود را با برگزاری کارگاه‌ها آواورزی و الف‌باورزی و ارسال بسته‌های سوادپایه برای مربیان و دانش اموزان آغاز کرد. پس از آن کارگاه‌های بلندخوانی، عناصر داستان و هنر توسط آموزشگران و سفیران با من بخوان برگزار شده است. یکی از سفیران با من بخوان در این منطقه، با موافقت پشتیبان، به عنوان مسئول این پروژه انتخاب شده است.

در بازدیدی که در اسفندماه 1397 توسط سفیر منطقه (مسئول پروژه) از این مرکز به عمل آمد مشاهده شد که کتابدار پیشرفت چشمگیری داشته و فعالیت بلندخوانی را به خوبی انجام می‌دهد؛ همچنین علاقه‌ی کودکان به کتاب و کتاب‌خوانی به‌صورت مشهود دیده می‌شد. در بهار 1398 مسئولان کانون نوید زندگی کوشا اعلام کردند که تمایل دارند برنامه با من بخوان برای کودکان بازمانده از تحصیل زیر پوشش این کانون نیز اجرا شود. برنامه با من بخوان در تابستان 1398 کار خود را با دو سفیر، 3 آموزگار و 60 کودک بازمانده از تحصیل  زیر پوشش کانون نوید زندگی کوشا آغاز کرد.

در ادامه این پروژه با آغاز سال تحصیلی 98-99 یازده آموزگار و 260 کودک بازمانده از تحصیل در پایه‌های اول تا سوم در قالب آموزش خلاق سوادپایه از راه ادبیات و با پشتیبانی انجمن یاران دانش و مهر زیر پوشش برنامه‌ی «با من بخوان» قرار گرفتند.