منطقه جغرافیایی:  استان سیستان و بلوچستان – زاهدان – شیرآباد
گروه سنی کودکان:  پیش دبستان- اول تا سوم دبستان
تعداد کودکان: بیش از 400 کودک
تعداد مربیان: 22 نفر
تاریخ آغاز:  مهر 1397
در حال اجرا

پروژه سوادآموزی کودکان بازمانده از تحصیل شیرآباد:

منطقه‌ی شیرآباد از جمله آسیب‌خیزترین مناطق ایران به شمار می‌رود. در این منطقه بیش از 90 درصد افراد فاقد شناسنامه و هرگونه اوراق هویتی هستند. موسسه نوید زندگی کوشا با هدف لغو کار کودک فعالیت خود را از سال 95 در منطقه شیرآباد زاهدان آغاز کرده و در تلاش است برای کودکان محیطی امن فراهم سازد تا در آن محیط آموزش ببینند، احساس امنیت کنند و شاد باشند. همکاری موسسه نوید زندگی کوشا و برنامه‌ی «با من بخوان» در زاهدان از سال تحصیلی 97-98 و اجرای برنامه‌ی «با من بخوان» در مهدکودک کوشای زاهدان با پشتیبانی خانم هاشمی آغاز شد. از سال تحصیلی ۹۸-‌۹۹ نیز اجرای برنامه‌ی «با من بخوان» برای کودکان بازمانده از تحصیل شیرآباد با پشتیبانی «انجمن یاران دانش و مهر» محقق شده است. در این پروژه «موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان» و «موسسه نوید زندگی کوشا» و «موسسه آفرینش آینده» با یک‌دیگر همکاری دارند. بخش آموزشی این پروژه از جمله تنظیم برنامه‌ی آموزشی، آموزش مربیان، تهیه منابع آموزشی و پی‌گیری و نظارت بر روند اجرای آموزش به تمامی بر عهده‌ی برنامه‌ی با «من بخوان» است.

این برنامه در سال تحصیلی 1400-1401 برای سال سوم برای بیش از 360 کودک بازمانده از تحصیل در پایه‌های اول تا ششم دبستان در حال اجراست.

 پیش‌دبستانی کوشا در شیرآباد زاهدان:

برنامه‌ی «با من بخوان» در مهد کودک کوشای زاهدان در سال تحصیلی 97- 98 با پشتیبانی خانم دلیله هاشمی شروع به‌کار کرد. از تابستان 1400، با هدف تمرکز بر آموزش پیش از دبستان، و آمادگی بیش‌تر کودکان این منطقه برای ورود به دبستان، این بار نیز با پشتیبانی خانم هاشمی، فاز جدیدی از اجرای برنامه «با من بخوان» در این مرکز آغاز شد و 65 کودک دوره آمادگی برای ورود به دبستان را در این مرکز گذراندند. در پاییز 1400 بیش از 50 کودک در برنامه آموزشی پیش‌دبستانی ثبت‌نام شدند و در کلاس‌ها شرکت می‌کنند.

پروژه سوادآموزی مادران شیرآباد:

برنامه‌ی سوادآموزی مادران منطقه‌ی شیرآباد از دی ماه ۱۳۹۹ هم‌زمان با دومین سال اجرای پروژه سوادآموزی کودکان بازمانده از تحصیل با پشتیبانی آقای سعید بهره‌مند در موسسه نوید زندگی کوشا در چارچوب برنامه‌ی «با من بخوان» آغاز شد. در سال نخست در این برنامه ۳۴ نفر از زنان منطقه شرکت کردند و علاوه بر شرکت در کلاس‌های سوادآموزی، برنامه خواندن در خانواده را نیز اجرا کردند. در سال 1400-1401 ثبت‌نام زنان شیرآباد برای  دومین سال اجرای این برنامه در حال انجام است.