دستنامه‌ی آموزش محیط زیست: نوجوانان

دستنامه‌ی آموزش محیط زیست: نوجوانان

نوجوانان را نسبت به مسائل محیط زیست حساس کنیم

از آن جا که امروزه انسان با بحران‌های زیست‌محیطی بسیاری روبه‌روست، آموزش محیط زیست به نوجوانان و نزدیک تر کردن آن‌ها به طبیعت یکی از حیاتی‌ترین وظایف خانواده‌ها و آموزشگران و مربیان است. مادرها و پدرها و مربیان باید با تشویق کودکان و نوجوانان به کشف پدیده‌های طبیعی و خواندن کتاب درباره‌ی طبیعت، آن‌ها را روز به روز نسبت به زندگی طبیعی و نگه‌داری از زمین آگاه‌تر و حساس‌تر سازند.

دستنامه‌ی آموزش محیط زیست به نوجوانان

«با من بخوان» برای کمک به شما در آموزش محیط زیست به نوجوانان و شناخت هر چه بهتر آن، این دستنامه را تهیه کرده است. به کمک کتاب ها و فعالیت‌هایی که در این دستنامه پیشنهاد شده اند، کودکان و نوجوانان می‌توانند مفاهیم زیست محیطی را بهتر درک کنند، نسبت به محیط زیست بیشتر حس مسئولیت می‌کنند و برای حفظ آن تلاش می‌کنند.

در بخشی از این راهنما می‌خوانید:

با کاغذهای دورریز زیورآلات بسازیم

شیوه‌های هنری بازیافت و استفاده‌ی خلاقه از عناصر دور ریز یکی از راه‌های بالا بردن مهارت‌های ذهنی/فیزیکی و درک کودکان و نوجوانان از احترام به محیط زیست است. فعالیت‌هایی که به خلق موادی قابل پوشیدن و استفاده مانند کلاه، لباس‌های طراحی‌شده و جواهرات دست‌ساز می‌انجامد، روش‌های بسیار موفقی برای جلب نوجوانان به هنر هستند. یکی از روش‌های ساخت جواهرات ارزان‌قیمت و خلاقانه استفاده از تکنیک پاپیه ماشه است. با در اختیار داشتن موادی دورریز و روزنامه‌های باطله‌ای که در همه‌ی خانه‌ها یافت می‌شود می‌توان جواهراتی زیبا و متفاوت خلق کرد و برای مدتی طولانی از آن‌ها استفاده کرد. چرا که فرم‌های خلق‌شده با روش پاپیه ماشه وقتی خشک می‌شوند بسیار سخت می‌شوند و تا مدت‌ها قابل استفاده اند. در اینجا روش ساخت نشان سینه‌ی پاپیه ماشه آموزش داده می‌شود. با این روش و با کمی ابتکار می‌توان گردنبند، دستبند و… نیز ساخت.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *